2021. december 31., péntek

Alsónémedi leventék

Éppen 100 évvel ezelőtt, 1921. december 31-én hirdették ki az 1921. évi LIII. törvénycikket, amit „testnevelési vagy leventetörvény”-nek is neveztek. A törvény értelmében azoknak a 12 és 21 év közötti fiúknak, akik nem jártak rendszeres testnevelést oktató iskolába, kötelező katonai előképzésen, úgynevezett levente-foglalkozáson kellett részt venniük. Először heti 2 órában, 1935-től már heti 3 órában. A lakóhelyi nyilvántartások szerint ellenőrizték a részvételt, a hiányzást igazolni kellett, az igazolatlan hiányzásért a szülőket pénzbírsággal sújthatták.

Alsónémedin a Levente Egyesület főoktatója Magyar Sándor római katolikus kántortanító volt. Korábban 5 évig oktatott a helyi református elemi iskola tanítója, Bakos István is.

Alsónémedi leventék, középen nagyapám, Végh Albert (1925-2007)

Alsónémedi leventék, balról a 2. nagyapám, Végh Albert (1925-2007)

A leventéknek sportversenyeket is rendeztek megyei, járási és körzeti szinten is. A Sáriban 1929-ben megrendezett körzeti versenyen az alsónémedi Hajdu Árpád 1. lett súlylökésben, diszkoszvetésben és magasugrásban; a némedi 4x400 méteres váltó is első helyezett lett. A viadalról a Nemzeti Sport is beszámolt:

Rövid beszámoló egy 1929-es Nemzeti Sportban (forrás: Arcanum Adatbázis)

1943-tól lányok is csatlakozhattak a mozgalomhoz. 1944. június 10-én Tóth István járási levente lelkészvezető jelentést küldött a váci püspökségnek, ami szerint Alsónémedin 340 levente volt akkor, közülük 151 római katolikus vallású. A vasárnapi nagymiséken 90 százalékuk részt vesz. Erkölcsi oktatást kéthetente kaptak a leventék, a legutóbbi lelkigyakorlaton 130-an vettek részt, ami a 151 fős létszámhoz képest rendkívül magas arány (bár az abszolút csúcstartó Sári volt, ahol mind a 376 római katolikus levente ott volt a lelkigyakorlaton).

A járási leventék jelentése 1944-ből (forrás: VPKL)

A II. világháború idején, 1944-től a kötelező katonai szolgálatot kiterjesztették a leventékre is, védelmi munkákat láttak el szerte az országban. Dobos Andor, alsónémedi főjegyzője ellen 1944-ben támadó cikk jelent meg a Magyarság című lapban, mert nem hajtotta végre a nyilasok embertelen intézkedéseit és nem engedte elhurcolni Alsónémedi leventéit. Hasonlóan járt el Magyar Sándor is, akit 1944. május 8-án a 3. honvéd kiegészítő kerületi parancsnokság váci járás püspökhatvani körzetében nevezték ki levente körzetparancsnoknak, ahonnan egy leventét sem vitt el otthonából, megmentve így az életüket. 


Források:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Leventemozgalom

https://adt.arcanum.com/hu/

Váci Püspöki és Káptalani Levéltár

2021. december 6., hétfő

Hogyan készültek december 6-ára az ócsai gyerekek 1934-ben?

Örök érvényű igazság, hogy jobb adni, mint kapni. Ennek megfelelően 1934-ben az ócsai polgári iskola Madách Imre leányönképzőkörének tagjai saját kinőtt ruháikat, cipőiket szedték össze, kiegészítve kis édességgel, hogy azokat 30 szegénysorsú gyermeknek adják oda Szent Miklós ünnepén.

A beszámoló az iskolai évkönyvben jelent meg:

Készülődés Mikulásra (forrás: Arcanum Adatbázis)

Ne feledjétek: jobb adni, mint kapni!