2024. november 19., kedd

Erzsébet királyné szobra örkényi képeslapokon

Erzsébet királyné 1898 novemberi tragikus halála után a Monarchiában és külföldön is mozgalom indult el, hogy emlékhelyeket állítsanak azokon a helyszíneken, ahol a királyné megfordult. Pálóczi Horváth István külföldi tanulmányútjáról hazatérve Örkénybe ebből a célból – többek közt – egy mellszobrot rendelt, ugyanis korábban a királyné is járt a községben. A szobrot a kaszárnya épülete előtti parkban – a mai Pálóczi Horváth István Szakképző Iskola kertjében – állítottak fel 1899. november 19-én, amit Kutsera Ágoston plébános is megáldott és megszentelt.

1918-ban az Örkényben állomásozó bosnyák katonák ledöntötték I. Ferenc József király mellszobrát, amit a lovaglótéren állították fel – szintén 1899-ben – a lovaglótéren, a mai református templom helyén. Látva ezt a pusztítást, pálóczi Horváth István az eredeti lábazattal együtt, több darabban, ökrösszekereken átszállíttatta a királyné szobrát az örkénytábori (ma Táborfalva) lovarda mellé, ahol újra felállították.

Erzsébet királyné szobra a II. világháború végéig állt ott, későbbi sorsa ismeretlen.

Helytörténeti gyűjteményemben találhatók képeslapok a szoborról Wassermann Vilmos, a Magyar Fénynyomdai Rt., Herczog Mór és Sári János kiadásaiban, 1918 előttről. Ezek láthatók a cikkben.


2024. november 2., szombat

Egy ócsai izraelita, Löwy Károly végrendelete 1857-ből

Az ócsai izraelita temető részlete (saját fotó)

Löwy Károly ócsai izraelita kereskedő 52 évesen 1857. március 8-án német nyelven végrendelkezett lakóhelyén. Tanúja három helyi zsidó férfi volt, akik leszármazottaival még sokáig találkozunk Ócsa későbbi történelmében.

A hétgyermekes kereskedő végrendeletéből sok mindent megtudhatunk. Például azt, hogy három gyermekét már korábban kiházasította, ezért minden vagyonát a további négy gyermeke közt osztja szét. Gáspár (1794-1874) nevű testvérét pedig felkéri, hogy legyen gyámja gyermekeinek és "ő vezesse az Isten útján a még kiskorú gyermekeimet, adjon nekik minden tekintetben tanácsot, legyen az apjuk és gondoskodjon arról, hogy a mind a mai napig fennálló mesterségem, kereső foglalkozásom ugyanilyen menetben, irányban továbbhaladva, mindaddig amíg lehetséges, gyermekeim vezetése alatt maradjon." A testvér síremléke még ma is megtalálható a sírkertben.

A testvér, Löwy Gáspár sírkövének héber és német nyelvű... (saját fotó)

... és magyar nyelvű oldala (saját fotó)

Az, hogy Löwy Károly végóráiban rendelkezett vagyonáról, mi sem mutatja jobban, mint hogy másnap, március 9-én elhunyt vízkórban (ami egyfajta vizesedést, ödémát jelent). Sírja sajnos ma már nem található meg az ócsai izraelita temetőben. Leszármazottai közt színészt, MÁV-dolgozót, magánhivatalnokot és természetesen kereskedőt is találunk.

Részlet az alsódabasi rabbisági kerület halotti anyakönyvéből, alulról a harmadik Löwy Károly bejegyzése (forrás: familysearch.org)

A végrendelet fordítását köszönöm nagynénémnek, Némethné Végh Annának.

"Végrendelet

Az Úristen nevében, emberi kötelesség szerint, földi életem hátralévő néhány órájában, megszerzett vagyonomat a felkért tanúk előtt a következőképpen akarom szétosztani kedves gyermekeim között és ki akarom nyilvánítani utolsó akaratomat:

1.  Hét gyermekem van, két fiú, név szerint Moritz, nős és Sámuel, még kiskorú; öt lányom van, kettő férjezett, név szerint Sofie és Karoline és három még kiskorú: Marie, Netti és Rosalie – Isten áldja meg mindannyiójukat.

2. Mivel olyan szerencsés voltam, hogy még életemben három gyermekemet, Moritzot, Sofiet és Karolinét kiházasítottam, és akkori vagyonom nagysága szerint nekik többet adtam, mint amennyi a jelenlegi hagyatéki tömegből a még kiskorú gyermekeimnek jut, akiknek még egy apa vagy gyám gondoskodására és oltalmára van szükségük, ezért így mindent, teljes vagyonomat, úgymint a pénzt, a rekvizítumokat, az árukat, a bútorokat, röviden mindent, ami az enyém, a négy hátrahagyott gyermekemnek, Marienak, Nettinek, Sámuelnek és Rosalienak hagyományozom a következő megjegyzésekkel:

3. Marie lányom 19 éves és a valamennyivel fiatalabb Netti, ezért első kötelességem, hogy a fennálló szokások szerint őket mint házasságkötés előtti lányokat, akiknek Stafierungra és hozományra van szükségük, de Rosalie, a legfiatalabb lányom is, aki még a legzsengébb ifjúságát éli és aki még nagy gondoskodásra és ellátásra szorul és majd ha őt Isten házasságra érett éveihez vezeti, neki is Stafierungra és hozományra van szüksége, kiváltképpen a fiammal szemben, aki sokkal inkább keresőképes és ehhez a házasságkötésével hozományra számít – a vagyonomat íly módon kell a gyermekeim között szétosztani.

4. A négy említett gyermekem a hagyatéki tömegből ugyanolyan részt kap, de azzal a fenntartással, hogy a fiamnak a fent említett okokból kifolyólag 400 fl, azaz négyszáz aranyforinttal kevesebb jár, mint a többieknek.

5. Az épp most említett 400 aranyforintot viszont a következőképpen használom fel: mivel Sofie nevű lányom házasságkötése alkalmából 200 forinttal kevesebbet kapott tőlem, mint a többi, házasságot kötött gyermekem, így neki pótlólagosan 200 forintot, azaz kétszáz aranyforintot hagyományozok – a fennmaradt további 200 forintot a három, még kiskorú lányom javára fordítom, Gáspár nevű fiútestvéremet, akit végrendeletileg gyermekeim gyámjává és teljes vagyonom gondnokává teszek;

Ezért ő vezesse az Isten útján a még kiskorú gyermekeimet, adjon nekik minden tekintetben tanácsot, legyen az apjuk és gondoskodjon arról, hogy a mind a mai napig fennálló mesterségem, kereső foglalkozásom ugyanilyen menetben, irányban továbbhaladva, mindaddig amíg lehetséges, gyermekeim vezetése alatt maradjon.

Miután ép elmével mindezt a fentieket leírattattam, úgy minden gyermekemnek apai áldásomat adom és kinyilvánítom, hogy Löwy Gaspar nevű testvérem minden tekintetben gyermekeim meghatalmazott gyámja.

Ócsa, 1857. március 8.

Aláírások

Sigmund Reich felkért tanú

Tusák József felkért tanú

Moritz Goldhammer tanú"

A végrendelet első... (forrás: MNL PVL)

... és második oldala (forrás: MNL PVL)

A végrendelet levéltári forrása: MNL PVL IV. 77. a) 4. doboz 890. végrendelet