2025. február 3., hétfő

"Oly gyönyörű ez a hely...", azaz hogy érezte magát Ócsán egy Irén nevű hölgy 1909-ben

Egy képeslap sokszor az írott oldalával is hordoz(hat) olyan információt, ami érdemessé teszi arra, hogy helyet kapjon egy gyűjteményben.

A most bemutatott képeslap-variáns már ismert volt előttem. Az 1900-as évek első évtizedében készült képen a római katolikus templom látható. A templom bejárata mellett még fakereszt, aminek tövében két kisfiú áll. A lap jobb oldalán paraszti viseletben, bőszárú nadrágban két férfi néz a kamerába.

Ami viszont megfogott a lapban (és ezért bekerült a gyűjteményembe), az a hátoldala volt. Egy Irén nevű hölgy írta budapesti barátnőjének, Füry Margitkának. A bélyegző szerint a lapot az ócsai vasútállomáson adta fel Irén, az ötfilléres bélyegen pedig egy, általam fel nem oldott perforáció is olvasható: PNA. Az írás szerint Irén egy barátnőjéhez érkezett Ócsára, ahol - többek közt - egy nagy, fantasztikus séta után az esti nyolcas vonattal indul is haza.

A hátlap szöveghű leirata:

"Édes Gittám! Ma vasárnap itt vagyok Linával, ki édesapja sírját hantoltatta fel délelőtt. Délután bejártuk a falut, és most hét óra felé kijöttünk a mezőre barangolni. Itt írom e lapot, ez isteni helyen számtalan tücsök és madár zenéjétől körülvéve, földön ülve. Oly gyönyörű e hely; a merre szemem ellát, csak végtelennek tetsző zöld mezőt látok. Sajnos már nyolckor indúlúnk hazafelé. Csaknem ujjá éledek.

1909.V/23 Csókolja szeretettel Irénje"

2025. január 1., szerda

Újévi üdvözletek alsódabasi képeslapokon

A képeslapok anno a kapcsolattartás elengedhetetlen eszközei voltak. Az emberek küldtek egymásnak név- vagy születésnapokra, ünnepekre vagy csak akkor is, ha megérkeztek egy városba. Gyakorlatilag a mai SMS-eknek, rövid chatüzeneteknek voltak az elődei.

Az alsódabasi képeslap-gyűjteményemben két olyan lap található, amiben a címzettnek boldog újévet kívánt a feladó. Mindkét lapot Langfelder Gyula (1866. október 8., Alsónyáregyháza - 1938. november 19., Budapest) helyi kereskedő adta ki. Apró érdekesség, hogy két fivére, Kálmán és Ferenc Örkényben adtak ki képeslapokat.

Az első lap kétosztatú: szerepel rajta a Csajághy- és a Halász-kastély is. Mindkét épület több korabeli képeslapon is látható. A bélyegzések szerint az 1907. december 30-án feladott lap már másnap megérkezett Rétságra. A feladó egy bizonyos Molnár Balázs, míg a címzett Glázer Géza, aki egyébként a váci piarista főgimnázium tanulója volt ekkoriban.


A második egy mozaikképeslap, minden egyes kép megjelent önálló kiadásban is. Alsódabas nevezetesebb épületeit mutatja be (községháza, két templom, vasútállomás) és egy látképet. Az 1911. december 31-én feladott lap január 2-án érkezett meg Tatárszentgyörgyre. A feladóként csak "Faragó"-ként szereplő személy vélhetően azonos Faragó Károllyal, aki akkoriban magyar királyi állami állatorvosként dolgozott a településen. A címzett pedig Szüts Lajos, Tatárszentgyörgy jegyzője és becses családja volt. Szüts később Pusztavacs főjegyzője lett.



Boldog újévet kívánok minden kedves olvasónak!