Garai Gedeon 1897-ben született Alsónémedin. A nagy háborúban besorozott némediek általában a szárazföldi erőkhöz kerültek, Gedeon azonban a haditengerészethez, Pólába.
Az Erzherzog Franz
Ferdinand csatahajó Triesztben épült a Stabilimento Tecnico Triestino cég hajógyárában.
A mintegy 140 méter hosszú és 16 000 tonna vízkiszorítású hadihajót 1908-ban
bocsátották vízre, majd két évvel később állt szolgálatba és a trónörökös,
Ferenc Ferdinánd nevét kapta. A világháború alatt a hajót 1915. május 30-án
súlyos sérülés érte, és onnantól a flotta beszorult a Császári és Királyi
Hadiflotta fő bázisának számító Pólába. Anton Haus tengernagy szándékosan
visszafogta az akciókat, mert attól tartott, hogy az olaszok meg akarják
szállni Dalmáciát, így a csatahajó gyakorlatilag ki sem mozdult a kikötőből.[1]
A Ferenc Ferdinánd hadihajó (forrás: wikipedia.hu)
Innen, a csatahajóról küldte Garai a levelezőlapját Szabó Balázsnak, Alsónémedi református lelkészének. Az 1917. december 20-ai keltezésű levél szöveghű leirata:
„Kellemes és Bóldóg Karácsony ünnepeket kívánók.
Kedves Nagy tiszteletes úr s a Nagy tiszteletes Aszónynak is s jó egésséget. nekem is van. s túdatom a Nagy tiszteletes úrral hogy meg érkeztem. igaz íly nehezemre azeltávózás sosem esett. dehát így kellett hogy legyen. Isten velük.
Üdvözli szerető tisztelője
Gédus választ kérek”
A képeslap szöveges oldala (saját gyűjtemény) |
A képeslap képes oldala (saját gyűjtemény) |
Köztudott, hogy a falu lelkésze aktívan levelezett a bevonult, fronton harcoló némediekkel, levelezése azonban sajnos a történelem viharaiban szétszóródott. A képeslap bélyegzője szerint a postai feladása a megírás utáni második napon történt, s a hadihajó cenzora is láttamozta a küldemény, erről tanúskodik a „CENZURIEST / S.M.S. Ezh. Franz Ferdinand” feliratú pecsét is. Kihúzni semmit sem húzott ki, általános információkkal osztott csak meg a címzettel Gedeon. A lap képes oldalán egy fenyőág és egy karácsonyi üdvözlőszöveg: „Herzliche Weihnachtsgrüße” szerepel.
Garai Gedeon besorozásáról és a világháború alatti életéről nem találtam adatokat
A világháború után Póla az Olasz Királysághoz került, mint ahogyan az Erzherzog Franz Ferdinand csatahajó is jóvátételként került az olaszokhoz, akik 1926-ban szétbontották. Garai Gedeon a világháború után visszatért szülőfalujába és földművesként dolgozott, majd feleségül vette Polyák Lídiát és a Széchenyi utca 23. szám alatt laktak, de ez már egy másik történet...