1881 őszén egy fiatal pár kötötte össze az életét Ócsán és előtte pár nappal Budapesten. Tüchler Mór bugyi kereskedő és Löwy Emília ócsai hajadon lépett házasságra. Ebből az alkalomból Budapesten házassági szerződést kötöttek.
A házaspár házasságkötési anyakönyvi bejegyzése (forrás: familysearch.org) |
Már 141 évvel ezelőtt is szokás volt a vagyoni helyzet biztosítása házasságkötéskor. A tehetősebb földesurak, vállalkozók, kereskedők igyekeztek mindent írásba foglalni. A szerződés fontos pontja volt megállapítani, mi történik váláskor, az ara milyen értékű hozományt hoz a házasságba, mi történik az egyik házastárs halálakor.
A szerződés - szerintem - legérdekesebb része azon ingóságok jegyzéke, amikkel a feleség rendelkezett. A ruhaneműk, a háztartási és mindennemű használati tárgyak felsorolása ad képet egy vidéki zsidó házaspár vagyoni állapotáról. Sokat mond a 4 000 forint értékű hozomány is, ami nagyon nagy összeg volt. Összehasonlításképpen: ugyanebben az évben a pesti izraelita nőegylet leányárvaháza pályázatot írt ki gondnoki állásra, évi 300 forintos fizetésért. Az, hogy a felek saját aláírásukkal látták el a szerződést, árulkodik, hogy írástudók voltak - a férj kereskedői mivolta erre mondjuk utal is. A korabeli, sőt, az 1900-as évek első évtizedében is sokszor találunk olyan házassági anyakönyvi bejegyzést, ahol a feleség csak egy X jellel hitelesítette a házasságkötést, mert analfabéta volt.
A házaspárnak sajnos nem adatott meg a hosszú, boldog élet: a feleség 1886. november 23-án hunyt el Bugyin, sírja a falu zsidó temetőjében ma is áll. A férj később újranősült és a budapesti Kozma utcai zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra 1912-ben.
Löwy Emília sírja Bugyin (saját fotó) |
Tüchler Mór sírja Budapesten (saját fotó) |
A házassági szerződés eredeti fotói itt megtalálhatóak.
A házassági szerződés szószerinti leirata:
Előttem dr. Weiser Károly budapesti királyi körjegyző előtt alólírt, helyen, évben, hónapban és napon megjelentek a következő felek úgymint általam személyesen ismert Löwy Emília kisasszony magánzó, atyja Löwy Márton úr kereskedő hozzájárultával és beleegyezésével (laknak Ócsán) és Tüchler Mór úr, kereskedő (: Bugyin); továbbá általam szintén személyesen ismert Weitzenkorn Lázár úr kereskedő (V. váczikörút 66.) és Löwy Adolf úr kereskedő (V. nádorutca 15.) mint ügyleti tanúk és megköttették a következő szerződést.
Házassági egyezmény
Miután Löwy Emília kisasszony, mint ara és Tüchler Mór úr, mint vőlegény legközelebb törvényes házasságra szándékoznak lépni, az ezen kötendő házasságból származó vagyonjogi viszonyok rendezési czéljából következő megállapodásra léptek, mihez Löwy Márton úr, a menyasszony atyja hozzájárulását és beleegyezését adja, és pedig:
1. 1. Löwy Emília kisasszony saját vagyonából négyezer osztrák értékű forintot hozott hozományképen a házhoz, mely összeget jelen okirat aláírása alkalmával készpénzben tényleg átadta a vőlegénynek, Tüchler Mór úrnak, ki is ezennel elismeri, mikép Löwy Emília kisasszony hozományát készpénzben tényleg kézhez átvette kezelés és haszonélvezet végett, a hozományhoz való tulajdonjog azonban mindig Löwy Emíliát fogja illetni.
2. 2. Ezenkívül Löwy Emília kisasszony házhoz hozza mindazon ingóságokat, melyeknek jegyzéke ezen okirathoz van fűzve és mely tárgyak az ő kiházasítási tárgyait képezik. Ezen kiházasítási tárgyak is folyton a nő kizárólagos tulajdonát fogják képezni.
3. 3. Tüchler Mór úr menyasszonya Löwy Emília kisasszony hozománya szaporítása czéljából hitbér fejében leköt és biztosít fentnevezett jövendőbéli nejének kétezer (2000) osztrák értékű forintot.
4. 4. A házasfelek vagyonközösséget állapítanak meg mindazon vagyonra nézve, melyet ők a házasság folyama alatt közös szorgalmuk és tevékenységük által vagy bármi jogszerű módon – az örökösödést és szerencsés véletlent és beleértve – szerezni fognak és mindebből mindegyik hitvestársat egyenlő arány fogja illetni.
5. 5. Azon nem várt esetre, ha a hitvestársak között a házasságban oly mérvű egyenetlenkedések és viszályok fordulnának elő, hogy ők együttesen vagy akármelyik közülük pert kényteleníttetnék vinni a házasság felbontása iránt, úgy a férj köteles leszen mindenek előtt neje hozományát kellőképen biztosítani, kiházasítási tárgyait szabad rendelkezésére bocsátani és ezenfelül a házassági per jogérvényes eldöntéséig nejének élelmezés és tartásdíj fejében havonkint mindig előre hatvan forintot készpénzben megfizetni.
6. 6. A hitvestársak kölcsönös örökösödésére nézve a jelenleg érvényben lévő hazai törvények lesznek irányadók, azon egyetértőleges módosítással, hogy a férj köteles lesz mind a készpénzbeli hozományt neje szüleinek visszaszolgáltatni és pedig az egész négyezer forintot azon esetre, ha neje előtte hal el a házasság két első évében magtalanul, ha pedig a nő férje előtt a házasság harmadik vagy negyedik évében múlnék ki gyermektelenül, úgy köteles mind a férj csupán a hozomány felét a nő szüleinek visszaadni.
Mely közokirat kiállítók előtt az ügyleti tanúk folytonos jelenlétében felolvastatván, általuk mindenben helybenhagyatott és előttem aláiratott, kelt Budapesten ezernyolcszáznyolcvanegyedik évi Szeptember negyedikén.pecsét és aláírások
36 női ing
24 ágy lepedő
28 asztalterítő
30 asztalkendő
30 törülköző
48 zsebkendő
18 háló köntös
24 alsó szoknya
12 alsó nadrág
12 kenyér ruha
36 pár harisnya
4 paplan
12 huzat ágynemű
2 ágy toll
6 kendő téli és nyári kisebb nagyobb
- téli öltönyök
3 selyem ruha
4 ágyterítő ás asztal terítő
6 szövet ruha
6 nyári mosóruha
1 esküvő ruha fehér
4 női kalap és hat pár czipő
24 por és konyha törülő
különféle divatczikkek
24 kávés kendő
24 különféle kötény
6 paplan lepedő
ékszer arany, ezüst és gyémánt
2 chiffon[1], egy garnitura: 1 diván[2], 6 szék
1 étagére[3]
1 ágy, egy éjjeli szekrény
1 álló tükör
1 asztal fényezett
2 függönytartó
Kelt Budapesten ezernyolcszáznyolcvanegyedik évi szeptember hó negyedikén.
pecsét és aláírások
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése