2021. február 27., szombat

130 évvel ezelőtt, 1891. február 27-én hunyt el Kósa György, ócsai kántortanító

1815. november 6-án született a Baranya megyei Görcsönyben Kósa József és Lukács Judit gyermekeként.

 

Kósa György születési bejegyzése a görcsönyi anyakönyvben (forrás: familysearch.org)
 

Tanítani – még képesítés nélküliként – 1833. április 25-én kezdett, majd Pécsett végezte el a képezdei tanodát 1838. szeptember 29-én. Első felesége Lukácsi Terézia (1823k-1865) volt, akitől három gyermeke született. 1852-es, kunszentmiklósi esküvőjük időpontjában Apostagon volt kántortanító. 1859. július 7-én újra tanítói vizsgát tett Peregen, egy császári rendelkezés miatt.

1863. május 14-én Klotild lányuk már Ócsán született, így innentől már biztos kántortanító a faluban. Miután felesége a harmadik gyermekük születése utáni 10. napon elhunyt, öt és fél évvel később, 1870. október 26-án Ócsán kötött házasságot a félegyházi születésű Potyesz Ágnessel (1843-1909).

1863 és 1891 között volt ócsai kántortanító, az utolsó két évet leszámítva egyedül oktatta az ócsai római katolikus gyermekeket. Az 1861/62-es tanévről tudunk pontos adatokat, akkor 50 fiú és 44 lány tanult az elemi iskolában, így megállapíthatjuk, hogy ócsai tanítósága elején 90-100 gyermeket kellett oktatnia Kósának az 1850 körül épült, egytantermes iskolaépületben, ahol 51 négyzetméteren voltak a diákok. Ittléte alatt Kósa naponta helyettesítette a plébánost, ugyanis filiaként az alsónémedi pap csak minden harmadik vasárnap jött át misézni, káplánjai hol helyettesítették, hol nem, így például a temetéseket is a kántortanító végezte. (az egyházközség önállósodási kísérleteit rendre elutasította a püspök)

Kósa György, mint a temetési szertartást (is) végző személy volt Ócsán (forrás: VPKL Adatbázis)

Az 1868-ban elfogadott, úgynevezett Eötvös-féle népoktatási törvény alapján felállított iskolaszéknek haláláig jegyzője volt, mint országszerte mindenhol a kántortanítók. A törvény szerint az alábbi tantárgyakat kellett tanítani az elemi iskolákban: olvasás, írás, számolás, hittan-erkölcstan, anyanyelvi nyelvtan, történelem, földrajz, természetrajz, a fizika elemei („különös tekintettel a helyi vidékre és életmódra”), polgári jogok és kötelezettségek, mezőgazdaság, ének, testgyakorlás. A diákok folyamatos hiányzása sokszor állította nehéz helyzet elé Kósát, ugyanis jelentést kellett tennie mind a községi, mind az egyházi hatóság felé, ami feszültséget generált a szülők és a kántortanító között.

1888-ban nyugdíjba szeretett volna menni Kósa, így az iskolaszék megengedte, hogy segédtanítót alkalmazzon - az iskolaszék Leffelholcz János pélyi tanítót választotta meg 1889-ben (Leffelholcz nagybátyja korábban örkényi kántortanító, majd jegyző, később pedig országgyűlési képviselő volt; vélhetően az egyházközség önállósodásának hathatós segítségét remélték az egyházközségi tagok egy ilyen rokon pozícióba hozásával). Kósa György azonban nem volt megelégedve az új segédtanítóval, így egyenesen a püspöknek írt levelet 1890. szeptember 17-én. Ebben leírta, hogy „57 éve eszem a tanítói rögös pálya keverves kenyerét; ezen 57 évből 30 évet Ócsán a róm. kath. iskolában töltöttem.” A község és az iskola iránt is kifogástalanul dolgozott Kósa, „senkinek kifogása ellenem nincs, mert nem is lehet. Mégis vén napjaimra az uj segédtanító elkeseríti életemet, mert rosszakaratú ármánykodásaival hozzám való illetlen – ha szabad így kifejeznem magam, goromba magaviseletével tisztességgel s annyi éven át becsülettel viselt hivatalomból ki akar túrni, vagy legalább ezen állásom jövedelmének egy fele részét tőlem elvonni, s e czélból a hitközség tagjai között pártoskodik, azokat ellenem uszítja, azok előtt engem ócsáról, hogy reábírja őket, miszerint eddig élvezett jövedelmem fele részét neki adják. (...) Használ-e az a népnevelés ügyének, ha épen a nép egyik vezetője tanítója hinti a meghasonlás konkolyát, s megbontja a róm. kath. hitközség tagjaninak eddigi szép egyetértését?” Kérte az ügy kivizsgálását a püspöktől. Az ügyet Begyáts Lénárd sári plébános, s kerületi tanfelügyelő vizsgálta ki, aki december 13-ai jelentésében örömmel számolt be a püspöknek, hogy „a kellemetlen ügy ki van egyenlítve.” Mindkét felet meghallgatta, ám akkorra már semmilyen viszályt nem látott a felek között. A viszály azonban továbbra is megmaradt a felszín alatt. 1891. január 12-én új ócsai segédtanítót választottak, Esztergályos Károlyt. 

Kósa György 1891. február 27-én hunyt el Ócsán, hagymáz (kiütéses tífusz) következtében, a faluban temették el március 1-jén. Sajnos sírja ma már nem megtalálható.

Kósa György halotti bejegyzése az alsónémedi anyakönyvben (forrás: VPKL adattára)

Kósa halála után pár hétig maradt csak Ócsán Esztergályos Károly, akinek botrányos körülmények között kellett elmennie Ócsáról, de ez már egy másik történet...


2021. február 25., csütörtök

Február 25., a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja

Nagyapám, Végh Albert (1925-2007) visszaemlékezése az Ócsán történtekről. Mert áldozatok nem csak azok voltak, akiket megöltek, hanem akiket ellehetetlenítettek, bebörtönöztek, megaláztak, elvágtak a továbbtanulástól vagy hivatásának további gyakorlásától.

"1950-től a fejadagon kívül minden gabonát - még a vetőmagot is - elvitték, majd 1-2 hét múlva még a korábban meghagyott fejadagot is. Leseperték a padlást, átkutatták a házat. Ugyanakkor kötelező volt az állattartás. Ezért a gazdák a vetőmagot és az állatoknak való takarmányt Lajosmizsén vagy máshol vásárolták meg a piacon sokkal magasabb áron. Azért, hogy a tojás- és baromfi-beszolgáltatást teljesítsék, és ne kerüljenek bíróságra, kénytelenek voltak Lajosmizsére, Kecskemétre, Kiskunfélegyházára, de még Berettyóújfaluba is elmenni tojásért, baromfiért.

Több alkalommal a lakásba, a szekrényekben is terményt keresettek a megbízottak. A főzésnél még a fedőket is felvették, mondván: No lássuk mit főz a kulák?

A lovak és sertések trágyáját is piszkálgatták, azt ellenőrizték, hogy az állatok ettek-e gabonát. Az udvarokat összeszurkálták, rejtett helyeket kerestek. A terményt és néha még az ingóságokat is az egyik nagygazdától a másik nagygazdával vitették el.

1952-ben disznóvágásra egyik kulák sem kapott engedélyt. Aki rendezte a beadási kötelezettségét, arra pótkivetést adtak. Ha nem teljesítette, bíróság elé állították. Így kapott Viola Flórián 8 hónap börtönbüntetést és 1000 forint pénzbüntetést.

Előfordult, hogy néhány liter tej elmaradása miatt a bíróságtól egy-egy gazda hónapos büntetéseket kapott. Ugyanakkor a gazdák jogosan nehezményezték, hogy nem egyenlő az elbánás.

A kulákokat a békekölcsönjegyzéssel is külön fenyegették. 1952-ben több kulák feleségét bezárták a tanácsházára azért, hogy öt- vagy tízezer forintos békekölcsönjegyzést tegyenek. Aki aláírta, az hazamehetett. Akik nem írtak alá annyit, azokat többször is megidézték, de ülőhely nem volt a helyiségben, fél napokat ültek a földön vagy álltak az asszonyok."

106 éve, 1915. február 25-én nyílt meg a távbeszélő-állomás az alsónémedi postahivatalban

A helyi távbeszélő-állomás megnyitása után még várni kellett, hogy közintézményeket vagy magánszemélyeket is bekössenek a hálózatba.

A távbeszélő-állomás megnyitásának híre Alsónémedin a Budapesti Közlönyből (forrás: Arcanum Adatbázis)

Az 1917-es Budapest és környéki telefonkönyv még nem ad információt alsónémedi előfizetőkről, azonban a három évvel későbbi már igen. Érdekességként bemutatom az első alsónémedi telefonkönyvet, 1920-ból:

Az első, 1920-as telefonnévsor Alsónémedin (forrás: Hungaricana Adatbázis)


2021. február 3., szerda

Dékay Jenő, az örkényi gyógyszertár alapítója

Dékay Antal Jenő Decleva Ignác pék és kisfaludi Kovács Szidónia gyermekeként született 1866. június 16-án Kaposváron, a Korona utca 7. szám alatti házban, római katolikus családban[1]. Családnevét 1877-ben magyarosította Dékay-ra[2].

Dékay Jenő születési bejegyzése (alsó sor)

1887. május 21-én diplomázott gyógyszerészként Budapesten, elégséges minősítéssel.

Záróvizsga bejegyzése (alsó sor)...

... és a bejegyzés második fele (alsó sor)

1890. november 3-án Budapesten, a Józsefvárosban vette feleségül a baracskai születésű Vörösmarty Idát, Vörösmarty István kovács és Boncz Mária leányát[3].

 

a fiatal pár házassági bejegyzése (felső sor)

Öt gyermekük született: István Nándor 1891-ben és Lajos Ottó Jenő 1893-ban még Józsefvárosban, Mária Ida 1894-ben, Ida Irén 1896-ban és Jenő Béla 1897-ben már Örkényben.

 

az első Dékay-bejegyzés az örkényi anyakönyvekben, lányuk születése 1896-ban (felső sor)

Az örkényi gyógyszertár alapításának körülményeit sajnos nem ismerjük, a megyei levéltár az erre vonatkozó iratokat már leselejtezte. A nyilvántartásokból azonban annyi megtudható, hogy az Őrangyal gyógyszertárat 1894. október 5-én állította fel Dékay Jenő a 38.997/1894 számú, 1894. május 19-én kelt BM-engedély alapján. Magáról a gyógyszertár mindennapi működéséről sajnos nincsenek információim.

1903. december 1-jével Dékay eladta örkényi gyógyszertárát Szekér József kiskunhalasi gyógyszerésznek 30 000 koronáért. Az 1903. november 6-án kelt adásvételi szerződés szerint a gyógyszertárhoz szikvízgyár is tartozott, mint oly sok patikához abban a korban. Érdekes, hogy a patikával egy épületben lévő lakást a helyi földesúrtól, pálóczi Horváth Istvántól bérelte még az alapító. Még az eladás évében Dékay megvette Apczi Polyák Jenőtől a szentgáli Arany szarvas patikát[4]. Ezt a gyógyszertárat is eladta később, majd 1911-ben lett a dömsödi Magyar Korona gyógyszertár bérlője.

Dékay Jenő 1913. augusztus 24-én hunyt el Dömsödön, agyszélhüdésben, ott is temették el, sírját már felszámolták. A halálozási bejelentést legidősebb fia, Dékay István tette meg az önkormányzat felé[5]. Felesége közel 20 évvel élte túl, ő 1932. május 18-án hunyt el Mária leányáék lakóhelyén, Püspöklelén (ma: Maroslele), ahol a veje, Stenszky Gyula volt a gyógyszerész[6]. Utódai közül István fia lett gyógyszerész.

Az örkényi patika a rendszerváltást követő privatizációkor visszavette az alapításkori nevét.

 

A diplomabejegyzés képeit a SE Központi Levéltára küldte el nekem, az 1896 előtti egyházi anyakönyveket a familysearch.org oldalról, az 1895 utánit a Váci Püspöki és Káptalani Levéltár oldaláról töltöttem le, az újságcikk-hozzáférést az Arcanum Adatbázis tette lehetővé. Köszönet érte!



[1] Kaposvár római katolikus keresztelési anyakönyv 1866/127. bejegyzés

[2] 36.253/1877 BM-engedély

[3] Józsefváros római katolikus házassági anyakönyv 1890/715. bejegyzés

[4] 12.150/1904 BM-engedély

[5] Dömsöd polgári halotti anyakönyv 1913/61. bejegyzés

[6] Gyógyszerészi Közlöny 1932. június 12-ei szám 104. oldal