2023. november 27., hétfő

Egy véres ócsai szüreti mulatság 1929-ben

A szüret és a hozzá kapcsolódó mulatságok már évszázadok óta részei életünknek. A XVII. században például még a törvénykezést is beszüntették a szüret idejére. A bálok, az italozások azonban gyakran végződtek késeléssel, verekedéssel. Egy ilyen ócsai eset nagy sajtóvisszhangot váltott ki, ezt próbáltam rekonstruálni a fennmaradt újságcikkek alapján.

Korabeli szalagcímek (forrás: Arcanum Digitális Tudománytár)

Ócsa környékén a sok homoki szőlőből olcsó és sok bort készítettek az 1920-as években. A korabeli újságok gyakran nevezték az ittenieket „borissza” embereknek, akik közt a vasárnapi kocsmázás gyakran végződött bicskázással.

1929-ben egy vasárnapi napon, szeptember 8-án tartották a szüreti mulatságot Ócsán. „A kora délutáni órákban már felvonultak a virággal, színes szalagokkal díszített szekerek az utcákon, rajtuk ünneplőbe öltözött lányok, feketébe feszítő legények, meg gyerekek. Volt néhány kocsi, amelyiken még jelmezes falubeli maskarák is szórakoztatták a szüreti ünnepségre készülődő népet, amelyik hangos nótaszó mellett járta végig az utcákat.” Kucsera Mihály nemrégiben renovált nagyvendéglője is feldíszítve várta a menetet. A felvonulók azonban nem értek oda este 7 órára, mert az egyik sarkon másik irányba mentek, téve így egy kis kerülőt. De érkeztek mások...

A négy Gacsal-fiú, Gombik József és még két legény lépett be a vendéglőbe. A faluban duhajnak, verekedősnek ismert társaság sört rendelt és leülve egy belső, vendégszobai asztalhoz beszélgettek egymással. Hamarosan belépett az ivóba a 22 éves ócsai földműves, Szarka Sándor. Gombik erre behívta az ismerős fiatalembert abba a terembe, ahol ők iszogattak. Mikor Szarka belépett, csak ő, Gacsal László és Gombik maradtak a teremben, a többiek kiléptek onnan. Gacsal ekkor felállt és tiszta erőből Szarka fejéhez vágta a söröspoharát, aki ettől vérző fejjel a földre rogyott. Ekkor azonban Gacsal és Gombik rugdalni kezdték a földön fekvő, tehetetlen, vérző Szarkát. A támadás zaját az utcán álló asszonyok meghallották, és az éppen ott lévő Szarka-édesanya beszaladt a kocsmároshoz, hogy segítsen a fiának. Ekkor Kucsera bement a vendégszobába és kihurcolta az udvarra az eszméletlen Szarkát, a két elkövetőt pedig kitessékelte a helyiségből. Ők átmentek a közeli Kánai-féle kocsmába, ahol már vártak rájuk a barátaik. Közben a sérült Szarkát szekéren hazaszállították.

N. Kánai János korabeli szikvízüvege, amit használ(hat)tak anno a Kánai-kocsmában is (forrás: saját gyűjtemény)

Nem sokkal ezután megérkeztek a szüreti felvonulók Kucserához és megtöltötték a nagyvendéglőt, körülbelül kétszázan mulattak ott. A bejáratnál két önkéntes tűzoltó, egyébként gyári munkás – Barta József és Harsányi János – állt, mintha vártak volna valamire. Ekkor Barta Gacsal felé fordulva, aki egyébként az unokatestvére volt, annyit mondott, hogy „No, most már kezdhetjük!” Ezt meghallva a vendéglős Kucsera sejtette, hogy baj lesz, így betessékelte a mulatozókat a táncterembe. Elsőként egy Vellai József nevű fiatal gyári munkás akart kijönni a táncteremből az ivóba, ekkor azonban a két tűzoltó útját állva annyit mondott: „Innen nem megy ki senki!” és leteperték Vellait. Ez volt a jel.

Gacsal László karddal a kezében ordibálva vezényelte a társaságát és válogatás nélkül kaszabolta a mulatozni érkezett embereket. Kard azért volt Gacsalnál, mert huszár volt a hadseregben. A táncteremből egy szűk ajtón tudtak csak kimenni az addig békés ócsai legények, így könnyű prédái lehettek az őrjöngőknek. Repültek a székek, poharak, tányérok, a kilenctagú zenekar sem volt biztonságban. A verekedés és a szurkálások rengeteg sebesülést okoztak, pláne, hogy a lámpa is összetört a táncteremben, így félig-meddig sötétben hadakoztak a felek. A padlón patakban folyt a vér. Volt, akinek a száját hasította fel vagy az ujját vágta le a kés, de akadt olyan legény is, akinek szinte lógott a két kézfeje a sérüléstől. Mivel a csendőrök nem voltak a faluban – korábban egy külsős helyszínre hívták őket – a vérengzést nem volt, aki időben megállítsa. Mintegy két órán át folyt a vérengzés, mire este 9 órára be tudta zárni a kocsmát Kucsera. Újabb két óra telt el, mire megérkezett a helyszínre Gombos János főjegyző, a csendőrörs vezetője és az orvosok.

Öt életveszélyes sérültet még este a Szent János kórházba szállítottak. Az elkövetők közül Gombik József fej- és belső sérüléseket szenvedett, Gacsal László fején és hátán több késszúrást kapott, de a két budapesti munkás is súlyosan megsérült. A vétlen mulatozók közül Süki Józsefnek az egyik kezét amputálni kellett. Másnap még kilenc sérültet szállítottak a Szent István kórházba. A könnyebb sérülést szenvedők létszámát az újságok harminc és ötven közöttire tették.

A sérültek további sorsáról és a büntetőeljárás kimeneteléről nem találtam adatokat.


Korabeli források, amiket az Arcanum Digitális Tudománytáron értem el a cikkhez:

Esti Kurír

Friss Újság

Kecskemét és Vidéke

Kis Újság

Magyar Hírlap

Népszava

Pesti Hírlap

Soproni Hírlap

2023. november 10., péntek

Örkény I. világháborús hősi halottjai II. rész: Brust Béla, aki orosz hadifogságban hunyt el

Brust Béla 1888-ban született Tatárszentgyörgyön Brust Borbála gyermekeként, római katolikusnak keresztelték. Fiatal felnőttként Örkényben földművesként dolgozott, amikor 1912. május 8-án feleségül vette a helyi születésű Horváth Annát (1891-), Horváth Ferenc és Sponga Teréz leányát. Két fiuk született: Ferenc 1913. november 19-én, Béla pedig 1915. február 28-án [1]. Brust a háború előtti időszakban urasági kocsisként dolgozott. Hogy hol – Jemelkáéknél, Vogtéknál esetleg a pálóczi Horváth családnál –, ezt nem tudjuk.

A pálóczi Horváth kastély egy 1906 és 1912 közötti képeslapon (forrás: saját gyűjtemény)

A világháború kitörésekor a magyar királyi 6. honvéd huszárezredbe vonult be, majd lett beteg 1914/15 fordulóján, ezért a budapesti egyetemi klinikán kezelték[2].

Hír Brust Béláról a Veszteséglistában (forrás: Arcanum Digitális Adattár)

Vélhetően utána hazaengedték egy rövid szabadságra második gyermeke születésére. Később átvezényelték és tizedesként szolgált a magyar királyi I. honvéd gyalogezredben. A harcok során orosz fogságba esett. 1917 májusáig igen gyakran írt haza Brust, utána azonban már semmiféle értesítés nem jött tőle. Egy 1920-ban hazatért fogolytársa szerint ragályos betegségben hunyt el 1917-ben. Temetéséről így tett esküt az örkényi Fokk György az örkényi helyettes plébános, Lantos Lajos előtt 1920. október 24-én: „Én Fokk György esküszöm az egy élő Istenre, hogy én, mint orosz hadifogoly jelen voltam Brust Béla fogolytársam halálánál Petrosarosdkban[3] 1917. május 10-én. Többször láttam őt a koporsóban és többször meg is győződtem róla, hogy valóban az általam személyesen ismert Brust Béla fogolytársam fekszik holtan a koporsóban. Isten engem úgy segéljen![4]

Fokk György eskü alatt tett nyilatkozata Brust Béláról (forrás: VPKL)

A holttányilvánítást az özvegy kezdeményezte, ugyanis házasságra kívánt lépni az alberti születésű, de örkényi földművessel, Venczel Józseffel. Mind az egyházi, mind a polgári holttányilvánítás megtörtént még 1920-ban[5]. Az egyházi házasságot 1920. november 11-én tartották. 1928-ban a házaspár már Örkénytáborban lakott, ahol a férj gulyásként dolgozott (a „település” akkor még közigazgatásilag Örkényhez tartozott, 1949-ben lett önálló falu Táborfalva néven). Tíz évvel később azonban már nem találjuk ott őket az összeírásokban.

Bruszt Béla özvegye az örkényi hősi emlékmű 1926-os felavatásakor még helyi lakos volt, ezért volt férje nevét felirattatta az emlékműre. Brust Béla szülőhelyén azonban nem olvashatjuk nevét a hősöket felsoroló emléktáblán. Legyen áldott az emléke!

Az örkényi hősi emlékmű (forrás: saját fotó)

Brus(z)t Béla neve az emléművön - bal oszlop, felülről a 9. név (forrás: saját fotó)



[1] Brust Béla házasságot kötött Tóth Máriával 1941. november 23-án.

[2] Veszteséglista 1915. január 11-ei szám 12. oldal.

[3] A település mai nevét sajnos nem sikerült beazonosítani.

[4] Váci Püspöki és Káptalani Levéltár (VPKL) 1. A Püspöki Hivatal iratai bm. Mortis declarationis 1. doboz (1865-1922) 5289/1920 számú iratköteg.

[5] Bár a polgári holttányilvánításának iratai nem maradtak fenn az ócsai királyi járásbíróság iratai között.

2023. november 5., vasárnap

Szent Imre herceg, mint az ócsai római katolikus elemi népiskola névadója

Az 1929-ben felépült új ócsai római katolikus elemi népiskolát 1935-ben áldották meg Szent Imre herceg tiszteletére, aki a magyar ifjúság védőszentje. Darkó Gyula ifjú festőművész november végén 40 pengőért készített el az iskolának egy Szent Imre festményt, amit az iskolás gyermekek fizettek.

Az Ócsai Szent Imre Római Katolikus Elemi Népiskola pecsétje (forrás: saját gyűjtemény)

Nagymamám, Viola Margit elemi iskolai értesítő könyve, benne az iskola pecsétjével (forrás: saját gyűjtemény)

Az elemi népiskola a mai plébánia épületében működött 1929-től, s egészen a rendszerváltás utánig alapfokú oktatási intézményként és tanárlakásként funkcionált.

Képeslap az iskolával 1930-ból (forrás: saját gyűjtemény)
 
Az iskola utcai homlokzatának részleti rajza (forrás: ócsai Halászy Károly Általános Iskola irattára)

Apró érdekesség, hogy az 1907 és 1921 közti ócsai római katolikus tanító, Egry Ferenc – Ceglédre távozván – az ottani Szent Imréről elnevezett központi római katolikus elemi iskola tanítója, majd igazgatója lett.