2024. június 16., vasárnap

A kiskunlacházi hősi emlékmű

1924. június 15-én vasárnap avatták fel a kiskunlacházi első világháborús hősi emlékművet. De mik voltak az előzmények, ki volt a szobor alkotója? Ennek próbáltam meg utánajárni.

A hősi emlékmű 2024. június 2-án (saját fénykép)

A harcokban elhunytak emlékének megörökítése iránti igény szinte egyidős a háború kezdetével. Már az első világháború (1914-1918) elején, 1915-ben kiadott Sándor János belügyminiszter egy körrendeletet a hadi emlékművek emeléséről. A rendeletben a miniszter közölte, hogy a frissen felállított Hősök Emlékét Megörökítő Országos Bizottság (HEMOB) „a megemlékezés megörökítésének legalkalmasabb módját az emléktábla, vagy szabadon álló emlékmű létesítésében látja s azt reméli, hogy a városok és községek sietve fogják törvényhatóságaik és községi elöljáróságaik utján elhunyt hős szülötteik iránti kegyeletből megszerezni ez emlékműveket.”[1] A HEMOB „Szabadon álló hadiemlékek, katonasírok, emléktáblák és emléklapok” című 1916-ban kiadott kiadványában már katalógusba foglalt emlékmű-kínálattal is jelentkezett.

 

Az 1917. évi VIII. törvénycikk („A most dúló háborúban a hazáért küzdő hősök emlékének megörökítéséről”) azonban már kötelességként írta elő a településeknek a hősi emlékek felállítását. A törvény második paragrafusa szerint „Minden község (város) anyagi erejének megfelelően, méltó emléken örökíti meg mindazok nevét, akik lakói közül a most dúló háborúban a hazáéit életüket áldozták.”[2] Ugron Gábor belügyminiszter körrendeletében elismerte, hogy „kis- és nagyközségekben megfelelő lehet egy egyszerű művészies kivitelű érc- vagy márványtábla, amelyet valamely középület falán helyeznek el. Nagyobb és tehetősebb községben azonban teljesen önálló emlékmű lesz egyedül méltó kifejezője a kortársak köteles hálájának, és ébrentartója az utókor hazafias kegyeletének. […] Az emlékművek helyének jó megválasztása szintén elsőrendű fontosságú. […] megfelelőbbnek látszik a község belterületén választani ki erre a célra a legszebb helyet, hogy a hősök emlékezete mintegy állandóan a község lakosai közt éljen, hogy a megbecsülés mértéke ebben is méltó kifejezésre jusson, és hogy ez a megbecsülés is segítsen a háború rokkantjainak, özvegyeinek és árváinak lelkéről lehetőleg eloszlatni a bánat felhőit, és ébrentartani a késő utókor számára is a hazaszeretet, az önfeláldozás és a kötelességteljesítés nemes érzéseit.”[3]

 

A vesztes világháború utáni zűrzavarban és anyagi bizonytalanságban az emlékművek ügye nem volt elsődleges a települések számára. 1921 után azonban egyre nagyobb számban érkeztek megrendelések a HEMOB-hoz, ahol több száz típustervet tartalmazó szoborkatalógusból választhattak a megrendelők.

Kiskunlacháza elöljárósága különös levelet kapott 1923 augusztusának legelején a HEMOB ügyvezető alelnökétől. Az augusztus 4-én keltezett levélben Árkay Aladár arról értesítette a község vezetőit, hogy Schaeffner Béla nyugalmazott huszárkapitány folyó hónap második felében felkeresi a ráckevei járás településeit, hogy tájékoztatót tartson a hősi emlékművek felállítási lehetőségeiről és bemutassa a kivitelre jóváhagyott terveket. A levél szerint 19-én este érkezik majd Peregről a huszárkapitány Kiskunlacházára, így azt kérte Árkay az elöljáróságtól, hogy másnapra – vasárnapra – hívja össze délelőttre az ottani lelkészeket egy megbeszélésre.[4]

A kiskunlacháziak összehívták aznapra a képviselőtestületet, meghallgatták Schaeffner-t és meghozták a 122/1923. számú határozatot[5], amiben eldöntötték, hogy „a világháborúban elesett hőseink emlékét méltó módon megörökítjük.” Pásztor János szobrát választották. A fizetendő összeg – 100 mázsa búza ára[6] – előteremtéséről is döntöttek, miszerint „minden egyes polgár a reá kivetendő hozzájárulási összeget mint önkéntes adományt, határidőhöz kötve szolgáltatná be. Ezért utasítjuk Kiskunlacháza község Elöljáróságát hogy a fent megszavazott költség összeget 6 napon belül vesse ki és a polgárságot az önkéntes beszolgáltatásra a kivetés megtörténtét követő 3 napon belül hívja fel.” A döntést még aznap felterjesztették a HEMOB-nak[7]. A levéltári iratok közt 15 oldalon keresztül olvasható annak a többszáz kiskunlacházi lakosnak a neve, akik befizetéseikkel hozzájárultak az emlékmű felállításához[8].

Másnapi, augusztus 21-ei keltezéssel Huszár M. Gábor főbíró és Bak Károly főjegyző – a HEMOB-on keresztül – megrendelte Pásztor István szobrász alkotását. Az irat szerint a 4 és fél méter magas emlékmű műkőből készül, körülbelül 100 nevet kell majd bevésni. A szobor költségét 100 mázsa búza árában határozták meg, aminek felét 8 napon belül kell befizetni, a második részletet pedig az emlékmű átvételekor, azaz – a szerződés szerint – 1923. október 25-én.[9]

A helyi elöljáróság – az 1902-ben helyben felállított Kossuth-szobornál már bevált módon – most is létrehozott egy szoborbizottságot, aminek a tagjai voltak[10]:

 

(olvashatatlan családnév) István

Józan Imre szabó

Bak Antal bognár

Kamrás István kőműves

Bak Gyula

Koroknay Gábor

Bak P. Ignác

Kovács F. Ignác ifjabb

Becze András ifjabb

Kovács Károly

Becze András ifjú

M. Tóth Antal (Sándor fia)

Becze Antal ifjabb

Morvay Géza

Besenczy Gyula

Papp Zoltán

Bodizs Mózes

Polya Pál

Boross Ferenc

Seregély Ferenc alsó

D. Tóth József

Szabó Ignác

Deák István

Szecsei I. Máté

Faragó Gyula

Szödi Károly ifjabb

Galambos I. Sándor

Tóth A. Antal

Gere Miklós

Tóth Lajos bádogos

Jaksa Imre ifjabb

Vörös Károly

Jakus István

 

A szoborbizottság a megalakulása után azonnal elkezdte a hősi halottak és az eltűntek összeírását, hogy minél teljesebb legyen a névsor. A levéltári iratokban több változat, pótlás, kiegészítés is található a névsorban. A bizottság továbbá árajánlatot is kért az alapozási munkákra a kiskunlacházi Kiskunsági Cementipari Vállalattól, aminek nevében Kamrás István kőműves és ácsmester november 11-én kelt költségvetésében 928 080 koronás ajánlatot tett[11]. Ezt vélhetően a bizottság elutasította, talán a magas összeg miatt.

Kamrás István ajánlattétele (forrás: MNL PVL V. 1167. Cb 113. doboz 11. irat)

November 20-án a budapestvidéki magyar királyi pénzügyigazgatóság megadta az adómentességet az emlékmű beszerzésére az elöljáróságnak egy pénzügyminisztériumi rendeletre hivatkozva[12]. 28-án a szoborbizottság levelet írt Pásztor János szobrásznak, melyben sajnálatukat fejezték ki, hogy a szobor nem készült el az októberi határidőre. Egyben jelezték, hogy a mostani esős időjárás nem teszi lehetővé a szobor beszállítását a faluba, mert nagyon sarasak az utak, valamint aggódtak, hogy „a mostani nedves idő késlelteti a szobor keményedését”. Így arra kérik a művészt, hogy december 3-án jöjjön le Kiskunlacházára, hogy megbeszélhessék a továbbiakat.[13]

Vélhetően a befizetésekkel is akadtak gondok, ugyanis a HEMOB 1924. január 16-án kelt levelében elutasította az elöljáróság azon kérését, hogy a búza értékét a pestvidéki minőségű búza középárfolyama szerint számítsák be, ne a tiszavidéki szerint[14]. A két árfolyam közti különbség sok-sok koronát jelenthetett a község javára vagy kárára.

A befizetések idővel szépen lassan teljesültek, mert április 26-án a budapesti Spalt János árajánlatát elfogadta az elöljáróság a szoborfelállítási munkára[15], ami miatt aztán Pásztor János és Spalt május 21-én megbeszélést is tartottak Kiskunlacházán[16].

Az ünnepségre a tervek szerint 60 főnek személyre szóló meghívót küldtek, ám sajnos többen nem tudtak eljönni[17]. A – még nem felállított – szoborról a ráckevei Münich Jenő könyvnyomdája képeslapot is adott ki. Az alkotás a feleségét és a fiát oltalmazó katonát ábrázolja.

 

Münich Jenő képeslapja (saját gyűjtemény)

Ugyancsak 1924-ben avatták fel Pásztor két – szinte száz százalékban megegyező – hősi emlékművét, egyiket Békésen, másikat Tiszaszőlősön; vélhetően az a két település is a szoborkatalógusból választott.

 

bal és középső képek forrása: kozterkep.hu, jobb kép saját fotó

A leleplezési program fennmaradt a levéltári iratok között[18]. Eszerint az ünnepség 1924. június 15-én vasárnap délelőtt 9 órakor a helyi református templomban istentisztelettel kezdődött, ahol Soós Ferenc lelkész mondott beszédet, majd a résztvevők elénekelték a Himnusz-t. A Templom téri avatáson elsőként a helyi dalárda énekelte el a Hiszekegy-et, majd Szabó Balázs református lelkész mondott ünnepi beszédet. Utána József Ferenc királyi herceg (Pintér Elemér szárnysegéd kíséretben) megadta az engedélyt a szobor leleplezésére, majd a dalárda elénekelte a Nyugszanak ők a hős fiak kezdetű éneket. A szobrot ezután átadta Bak Károly főjegyző Huszár M. Gábor főbírónak, aki megígérte, hogy a szobrot a község kegyeletesen gondozza majd. Ezt követően a kormányzó és a miniszterelnök képviseletében Preszly Elemér, Pest vármegye főispánja mondta el ünnepi beszédét, majd a szobrot megkoszorúzták a jelenlévők, többek közt a honvédelmi miniszter képviseletében László tábornok, valamint Kiss Tibor főszolgabíró is. Az ünnepi pillanatokat a Szózat zárta a dalárda előadásában, majd az ünnepség után a Gazdakörben – egyes források szerint a 48-as Körben – rendeztek díszebédet, amin még részt vett József Ferenc főherceg is.[19],[20],[21],[22] A banketten többen is felköszöntőt mondtak: Preszly Elemér főispán a kormányzóra, Bak Károly főjegyző József Ferenc hercegre, Szabó Balázs lelkész a kormányra, míg Soós Ferenc lelkész a fő- és az alispánra[23].

 

László tábornok távirata, hogy ott lesz az ünnepségen (forrás: MNL PVL V. 1167. Cb 113. doboz 16. irat)

Az avatási híradások szerint eredetileg 134 hős neve szerepelt az emlékmű hátoldalán, ami mára 142-re növekedett. Vallási hovatartozás nélkül kerültek fel oda Kiskunlacháza hősi halottjai. Illetve a rendszerváltozás után a bal oldalra felkerülhetett egy újabb névsor: felirat szerint azé a 84 kiskunlacházié, akik „A hazáért és a kereszténységért folytatott harcban hősi halált haltak 1941-1945 évben”. A nevek közt azonban hiába keressük azon zsidó férfiak neveit, akik munkaszolgálatosként, fegyver nélküli hadi szolgálat közben haltak hősi(?) halált. A II. világháború zsidó elhunytjai 2011. április 17-én kaptak emléktáblát, amikor adakozásból felállították a helyi izraelita temetőben a mártírok emlékművét.

Az első világháborús hősi halottak nevei (saját fénykép)

A második világháborús hősi halottak nevei (saját fénykép)

 

Képeslapokon a hősi emlékmű (saját gyűjteményből)



 

A szobrász, Pásztor János[24],[25]

Pásztor János fényképe 1936-ból (forrás: Színházi élet 1936. évi 36. lapszám - Arcanum)

1881. január 29-én született Gyomán Pásztor József és Bordé Terézia gyermekeként. Nem volt jó tanuló, kézügyessége azonban hamar megmutatkozott. A budapesti Országos Magyar Iparművészeti Iskolában tanult szobrászatnak, majd 1903 és 1905 között állami ösztöndíjjal a párizsi Julian Akadémia hallgatója volt. Hazatérése után Hódmezővásárhelyen telepedett le. 1910-től Budapesten élt és műtermet kapott a budai Várbazárban. Fiatal művészként kisebb pályázatokon vett részt ekkoriban, és főleg aktszobrokat mintázott. Szobrászatának mindvégig meghatározó eleme volt a paraszti, népi alakok megformálása. A Horthy-korszakban foglalkoztatott szobrászként élt, számos köztéri szobra áll még ma is. Művészetének elismeréseként 1930-ban megkapta a Corvin-koszorút, majd 1941-ben a Magyar Corvin-láncot is. Élete tragikus véget ért. Az 1944-45-ös budapesti ostromkor egy aknaszilánk oltotta ki az életét.



[1] Magyarországi Rendeletek Tára, 1915. Budapest, 1915. 831-833.

[2] A törvény szövege: http://www.1000ev.hu/index.php?a=3&param=7380 (2024.06.15-ei letöltés)

[3] Magyarországi Rendeletek Tára, 1917. Budapest, 1917.1913-1916.

[4] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) számozatlan/olvashatatlan számozású irat

[5] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. a) Képviselőtestületi iratok 31. kötet (1922-1927) 57-58. oldal

[6] Mivel az infláció magas volt, ezért kellett egy piacképes terményben meghatározni a végső árat.

[7] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 43. számú irat

[8] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 22. számú irat

[9] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 66. számú irat

[10] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 67. számú irat

[11] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 11. számú irat

[12] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) számozatlan irat

[13] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 17. számú irat

[14] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 4. számú irat

[15] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 63. számú irat

[16] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 60. számú irat

[17] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) számozatlan irat

[18] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 61. számú irat

[19] Pesti Napló 1924. június 21-ei szám 6. oldal (Hősök emlékszobrának leleplezése)

[20] Új Barázda 1924. június 18-ai szám 3. oldal (Hősök emlékezete)

[21] Magyarság 1924. június 11-ei szám 7. oldal (Hősök emlékszobrának leleplezése)

[22] Magyarság 1924. június 18-ai szám 10. oldal (Szoborleleplezés Lacházán)

[23] V. 1167. Kiskunlacháza mezőváros iratai C. b) Nagyközségi elöljáróság közigazgatási iratai 113. doboz (Hősi emlékmű) 55. számú irat

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése