2020. június 10., szerda

Ócsai útmenti keresztek


A keresztekről általában

A Magyar Katolikus Lexikon[1] szerint az útmenti kereszt nem más, mint határoknál, az út mentén állított kő-, fa-, pléh- vagy bádogkereszt. Szerepe a napi gyakorlatban a tájékozódás segítése földrajzi tájegységek (falu, tanya, birtok) végének, kezdetének jelzésével. Átvitt értelemben az útmenti kereszt a lelki eligazodást szolgálja, figyelmeztet a határok (a kezdet és a vég) jelentőségének felismerésében. Ezáltal imádságra vagy legalább egy keresztvetésre késztet, ha elhaladunk egy-egy mellett. Latin elnevezése (crux viator) ezen kívül arra is utal, hogy a Kereszt (azaz Isten Fia) az emberrel együtt járja a küzdelmes földi utat, ott van vele határ- és döntéshelyzeteiben.
A keresztállítás különösen a XVIII. században lett gyakori. Ezeket az útszéli kereszteket legtöbbször nem az egyház(község) állíttatta, hanem a hívek fizették költségüket. Az egyház csak felszentelte, megáldotta az egyéni buzgóságból állított kereszteket. A szentelés nagy ünnepséggel, a helyszínen bemutatott misével és prédikációval történt.
A régi szokások szerint az útszéli kereszteknek asszonyok, lányok viselik gondját. Általában szombatonként friss virágot visznek hozzájuk, halottak napján gyertyát gyújtanak a tövükben. A keresztek előtt elhaladó férfiak megemelik kalapjukat, keresztet vetnek. Búcsújárások útvonalába eső kereszteket énekkel és imákkal köszöntenek, így ezek a tárgyi emlékek a zarándokutak hagyományos megállói.
Az áldozócsütörtök előtti hétfőt, keddet és szerdát körösztjáró napok-nak nevezi az egyház és a nép egyaránt. Ezeken a – legtöbbször – májusi napokon a hívők papjuk vezetésével kereszttel és lobogókkal körmenetszerűen, harangzúgás közepette kivonulnak a határ egy-egy keresztjéhez, annak emlékezetére, hogy Krisztus kivezette tanítványait az Olajfák hegyére. A kereszteknél és útközben a hívek énekelnek, imádkoznak.
A keresztek első felállításakor és minden egyes felújításához általában alapítványt is tettek a hívők, amely összeget valamilyen módon kamatoztattak (pénzintézetnél, a püspökségnél vagy egy magánszemélynél), s ebből a pénzből finanszírozták a fenntartást, felújítást.


Az ócsai keresztek történetei

Némedi út – Árpád utca sarok

A keresztet – ami a Historia Domus szerint az eddigi ismereteink szerinti legrégebbi Ócsán - 1794-ben Hehl János állíttatta, melyre alapítványt is tett. A kereszthez egy érdekes legenda fűződik: Boda Menyhért (1889-1989) visszaemlékezése szerint gróf Tihanyi István ellovagolt a Némedi úti kereszt előtt, a ló megijedt a kereszttől. Erre a gróf kivágatta a keresztet, ezután pedig a váci püspök beperelte A per végén Tihanyinak pénzbüntetést kellett fizetnie.[2] A legendához két dolog fűzhető: egyrészt az Ócsán is birtokkal rendelkező református ebeczki Tihanyi-családnak nem volt grófi címe. Másrészt Tihanyi Tamás beazonosítása is nehézkes, hiszen többen is voltak Ócsán, s hogy melyikükkel történt az eset (ha megtörtént), nem tudjuk. A Ferenc király (1792-1835) idején történt pénzleértékelések miatt az alapítvány értéke csökkent, ezért gróf Nádasdy Ferenc váci püspök (1823-1845) úgy döntött 1825-ben, hogy az alapítványi pénzeket összevonja egy Pekker Ádám által Ócsán létesítendő új keresztre vonatkozó alapítványával (ezáltal nem engedélyezve egy új kereszt új helyszínen történő felállítását), s arra fordítsák az összeget, amelyik kereszt hamarabb javításra szorul[3]. 1832-ben elérkezett az idő a kereszt felújítására, az összeget a püspök egészítette ki, az új keresztet Pál András áldotta meg húsvét utáni harmadik vasárnap, azaz május 13-án[4]. Pekker György 1855-ben új, 12 forintos alapítványt tett a keresztre, amit fel is újíttatott. Az új fakeresztet Thier András plébános áldotta meg[5]. 1931. május 13-án özvegy Kalmár Jánosné készíttette az új fakeresztet, amit keresztjáró napok 3. napján szenteltek fel; a kereszt 117 pengőbe került.[6]



Mindszenti tér 4. (templom)

1810. augusztus 31-én szentelte fel nagytisztelendő Paukl József újhartyáni plébános, az alsónémedi kerület helyettes esperese az ócsai templom előtti fakeresztet, amit Rerich Emmánuel, ócsai kocsmáros finanszírozott. Az adományozó 30 forintot is adott a plébánosnak, hogy azt adja oda valakinek 6 százalékos kamatra, s a bevételből tartsa rendben a keresztet. Egy alsónémedi lakoshoz került az így adott adomány[7]. Az alapítványt a pénzleértékelések miatt 1825-ben összevonták két másikkal[8]. 1865-ben a hívek megjavíttatták a templom előtti keresztet, „amit megevett a rozsda”. Thier András plébános 12 forintos alapítványt tett a keresztre, majd 1865. május 21-én, pünkösd másnapján megáldotta[9]. A XX. század első felében kiadott képeslapokon már látszik a fakereszt a templom előtt, így ez a legkorábbi képi ábrázolása egy ócsai keresztnek.



Egészen 1919-ig állt a templom előtt a fakereszt, ugyanis 1919 nagyhetében, nagycsütörtök előtti szerdai napon, április 16-án felszentelték az új keresztet, immáron kőből. A kereszt tövében egy márványtáblán az alábbi, (az időponthoz odaillő) szöveg olvasható:

Isten úgy szerette
a világot,
hogy egyszülött fiát
adta érte.
Készitetettt
az Isten dicsőségére
1919 ápril. 16án.






Bajcsy-Zsilinszky utca 123.

Első felállítását nem ismerjük, de az első katonai felmérés (1763-1787) térképén már jelölik a keresztet. Ha ezt igaznak fogadjuk el, akkor ez a legrégebbi kereszt Ócsán.

 
az első katonai felmérés térképen jelöli a keresztet a volt "postaúton"

Annyi bizonyos, hogy 1824-ben a korabeli postaút mellett a(z egyház)község finanszírozásából egy új keresztet emeltek, amit a következő évben szentelt fel – püspöki felhatalmazással – Lehoczky Endre helyi plébános[10]. 1869-ben a kereszt kidőlt, a hívek megjavították, s a Thier András plébános újabb 12 forintos alapítványa mellett 1870. július 3-án megáldotta azt[11].



Temető utca 1. (temető)

1832-ben emeltek új keresztet a temetőben a régi helyébe többek adományából, elsősorban pedig Podruzsik József kántortanító buzgalmából. A keresztet Pál Endre plébános áldotta meg húsvét utáni harmadik vasárnap, azaz május 13-án[12]. A temetőben új fakeresztet állítottak és szenteltek fel érc feszülettel Zsigovics János, Szőnyi János és mások adományából, amire 20 forintos alapítványt is tettek[13].



Bajcsy-Zsilinszky utca 76.

A fakereszt az 1960-as években már biztosan állt, előbbi adatok jelenleg nem ismertek.



Alsópakonyi buszmegálló ócsai irányba

A keresztről nagyon keveset tudunk: első térképes említése a harmadik katonai felmérésben (1872-1884) látható, így az első felállítását 1881 és 1884 közé tehetjük, ugyanis az 1881-es a kataszteri térképen még nem szerepel.



Alsópakony a harmadik katonai felmérésen, rajta a kereszttel


Székesi utca

1937. augusztus 29-én áldotta meg Szűcs Gyula a Rieger Lajos százados birtokán lévő keresztet, aminek fenntartására Rieger 50 pengős alapítványt tett. A Rieger-vadászkastélyt a Magyar Kastélylexikon című könyvsorozat pest megyei kiadványa mint lebontott, ismertelen történetű épületet említi[14]. Az igazság az, hogy az államosítások után idősotthon működött a kastélyban, majd később – s jelenleg is – a szenvedélybetegeknek ad otthont.




Somogyi Béla utca 24.

A kőkeresztet a szomszédos Alsónémediről elszármazottak emelték 1991-ben. A rajta lévő emléktábla szövege:

ISTEN DICSŐSÉGÉRE
ALSÓNÉMEDI SZÜLÖTTEI

Végh Albert Végh Gábor
Farkas István Surányi István
Surányi Imre Surányi Dániel
Bálint József
Gudmonné Pelsőczi Klára
Farkasné Bircsák Anna
Violáné Bircsák Margit
Albertiné Lovas Teréz
Bainé Kiss Jolán
Virágné Surányi Mária
Rózsáné Nagy Etelka
Ordasiné Bálint Ilona
Szabóné Galambosi Ida
Szabóné Szuróczki Mária
Virágné Surányi Ilona
Ruppné Bényei Teréz
Vellainé Surányi Jolán
Varga László és családja
1991



a keresztállítók Tóth Péter Domonkos ócsai plébánossal


Egyéb, ócsai keresztekkel kapcsolatos bejegyzések

1810-ben Czinka András 15 forintot adott Vesánszky István plébánosnak azzal, hogy állítson keresztet Ócsán. Mivel nem kamatra adta ezt az összeget, így a pap ezt a kérdést a püspökséggel meg akarta később vitatni.[15] A kereszt felállításáról nem tudunk.

1937. október 30-án a Halász József újerdei földbirtokos által állított keresztet áldotta meg Szűcs Gyula, s 50 pengős alapítványt tett a kereszt ápolására.[16] Erről nem tudjuk, hogy valahol a birtoka mellett volt az új kereszt (ez a valószínű, Rieger Lajoshoz hasonlóan) vagy egy, a faluban találhatót újíttatott fel.

Ha bárki új információkkal ki tudja egészíteni az írásomat vagy javítaná a benne leírtakat, az kérem keressen meg itt hozzászólásban vagy e-mailen: veghflorian@gmail.com.


[2] Ócsai Hírmondó 1994. évi 3. szám 10. oldal
[3] Alsónémedi HD I. kötet 17. oldal
[4] Alsónémedi HD I. kötet 19. oldal
[5] Alsónémedi HD I. kötet 29. oldal
[6] Ócsa HD II. kötet 10. oldal
[7] Alsónémedi HD I. kötet 12. oldal
[8] Alsónémedi HD I. kötet 17. oldal
[9] Alsónémedi HD I. kötet 34. oldal
[10] Alsónémedi HD I. kötet 17. oldal
[11] Alsónémedi HD I. kötet 34. oldal
[12] Alsónémedi HD I. kötet 19. oldal
[13] Alsónémedi HD I. kötet 46. oldal
[14] VIRÁG: 257. oldal
[15] Alsónémedi HD I. kötet 13. oldal
[16] Ócsa HD II. kötet 18. oldal

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése