2020. augusztus 7., péntek

A Bugyin született építész, akinek emlékfája van Budapesten

Hatalmas dolog, ha valaki olyan közmegbecsülést és tiszteletet vív ki magának az életével, tetteivel egy adott lakóközösségnél, hogy arra még évtizedek múltán is emlékeznek. Ez történt Feith Gáborral, aki Bugyiról indult, s lett Rákospalota, a mai XV. kerület egyik elismert polgára.

Feith Gábor időskori arcképe (forrás: centropa.org)

Feith Gábor 1863. november 26-án született Bugyin, egy tizenegy gyermekes izraelita család negyedik gyermekeként. Bár a szülei – Feith Fülöp (1831-1901) vendéglős és Fuchs Peppi (1836-1876) – nagy földbirtokkal rendelkeztek, a sok testvér miatt felaprózódott volna a gazdaság, ezért Gábor inkább máshol próbált szerencsét. Így került az akkori Budapest melletti Újpestre, majd Rákospalotára.

Feith Gábor születési bejegyzése (407. sor)

1889-ben feleségül vette a dombóvári születésű Weiner Szidóniát, akivel hét gyermekük született. Első két gyermekük még Újpesten (1890-ben és 1892-ben), a többiek már (1895-től) Rákospalotán születtek, ahol építőipari céget alapított az apa. Feith Gábor végzettségét, elvégzett iskoláit nem ismerjük, vélhetően nem volt diplomás építész(mérnök), azonban egyfajta generálkivitelezőként dolgozott. A család lakhelye, s így cégének székhelye az akkori Pázmány Péter utca 1. szám alatt volt, egy legalább hatszobásban házban.
Építőipari vállalkozásában sokszor cserélt társakat, néha csődbe is ment a cége. Egy csődbűntett miatt 1899-ben le is tartóztatták, s kilenc hónapot ült a kecskeméti börtönben. A fogolynyilvántartásból tudjuk, hogy Feith 158 cm magas volt, beszélt az anyanyelvén kívül németül és örökletes betegségben nem szenvedett[1]. Szabadulása után Feith önállósította magát, s ettől kezdve 33 éven keresztül egymaga állt a vállalkozása élén.
1904-ben a Rákospalotai Közlöny című lap megvádolta Feithet, hogy silány minőségű anyagokat használ építkezéseihez, így adva kedvezőbb árajánlatot versenytársainál. Az egy évig tartó sajtóper végül a felek békülésével ért véget[2].
1912-ben épült fel egy üres telekre a rákospalotai Vigadó, Feith Gábor vezetésével. Megnyitásakor a kornak megfelelően étterem, kávéház, táncterem is helyet kapott benne. A helyi önkormányzat 1914-től szerette volna megvenni, a tanácsköztársaság alatt államosították az épületet, beköltöztek a hivatalok. 1919 után az épületet visszaadták, azonban 1920-ban megvette a község, hogy Rákospalota várossá nyilvánításának évében (1923) már itt lehessen a felújított városháza. Az épület ma is a XV. kerület városházának ad otthont. A világháború előtt is sokat dolgozott Feith, több I. kerületi ház tervezését is elvállalta[3],[4].

a rákospalotai Vigadó, majd városháza (forrás: rakospalotaanno.hu)

Fia, Feith Mihály 1909-ben érettségizett Rákospalotán, majd 1913-ban diplomázott a királyi József-műegyetemen, mint okleveles építészmérnök, 1915-ben pedig mint közgazdasági mérnök[5]. Az első világháborúban népfelkelő mérnökhadnagyként harcolt, egy sodronypálya-különítménynél, ahol műszaki feladatokat látott el. Az ellenség előtt teljesített kitűnő szolgálatának elismeréséül 1917-ben megkapta a koronás arany érdemkeresztet a vitézségi érem szalagján[6]. A háború utolsó évében főhadnagymérnökké léptették elő[7]. A tanácsköztársaság idején kinevezték a Bútorelosztó Hivatal vezetőjének[8] (1918-ban már az Országos Központi Árvizsgáló Bizottság küldöttje is volt, ahol a készíthető bútorok árainak maximalizálásáról döntöttek[9]). A vörös uralom utáni, megváltozott politikai széljárásban a komolyabb büntetést megúszta az ifjú Feith.[10]
1920-tól kezdve a két Feith, apa és fia együtt dolgozott cégvezetőként és tervezőmérnökként a vállalkozás 1933-as megszűnéséig. Feith Gábor Újvidéken lakó unokájának, Schoosberger Pálnak 2003-as visszaemlékezése szerint a nagyszüleinek volt egy Fiat autójuk, s azzal jártak ki mindig az építkezésekre ellenőrizni a munkálatokat. A család tartotta a zsidó hagyományokat, szombaton gyertyát gyújtottak, az ünnepeken elmentek a zsinagógába, a konyhájuk kóser volt. Feith Gábor nem viselt kipát az utcán, csak otthon, a hitközségben és természetesen a zsinagógában. A családban minden gyereknek zsidó esküvője volt[11].

Feith Gáborné fényképe (forrás: centropa.org)
1926 nyarán az újságok címlapjaira került a Feith-család, ugyanis a világhíres koplalóművész, Lindeneck[12] magyar menyasszonya, Szalay Gabriella besurrant a család házába telefonálni, ám egyszer csak zajt hallott – Feith Gábor hazaérkezett. Ekkor elbújt a szobában, így szemtanúja volt, hogy Feith 3 millió koronát vett át egy megbízás fejében, amit az íróasztala fiókjába tett. Mikor az üzletfelek távoztak, Szalay ellopta a pénzt, s kisurrant a házból. A rendőrség egy házkutatás során megtalálta a hiányzó bankókat, méghozzá a fehérneműs szekrénybe rejtve[13].
1926 azonban más miatt is emlékezetes volt Feithék számára, ekkor kezdték el ugyanis felépíteni az új zsinagógát. A kivitelezést ők nyerték el, ami nem is csoda, hiszen a hitközség elnöke volt az édesapa; fiát azonban arra kérte, hogy a terveket díjtalanul készítse el. Az alapkövet 1926. június 6-án tették le, és Feithék saját üzletüket elhanyagolva az építési költségek megteremtéséről is igyekeztek gondoskodni. 1927-re lett kész a zsinagóga, aminek hátsó udvarán rituális fürdőt is emeltek, így az asszonyoknak többé már nem kellett az újpesti vagy a pesti mikvéhez utazniuk[14]. A vészkorszak után 1950-ben a hitközség megszűnt.  Az épület ma az Országos Széchényi Könyvtár tulajdonában van, raktárként használják[15]. Az évtized vállalkozási sikereit jelzi, hogy a református imaház kivitelezője is a Feith-család volt 1927-28-ban[16].

a rákospalotai zsinagóga (forrás: wikipedia.org)

Az 1929-es világgazdasági válság tönkretette a vállalkozást, az idősödő Feith Gábor pedig már nem akart újabba kezdeni. A zsidótörvények árnyékában, egy pusztító világháború előestéjén, 1939. szeptember 8-án tüdőgyulladásban elhunyt Rákospalotán, a helyi izraelita temetőben temették el, sírja ma is megvan.

Feith Gábor síremléke...

... a síremlék felirata

Felesége és Erzsébet leányuk Auschwitzban hunytak el 1944-ben. Az Újvidékre, első unokatestvérével házasságra lépő Paula leányuk férjévél és kisebb fiukkal az 1942-es, úgynevezett újvidéki vérengzéskor végeztek magyar katonák.

Feith Paula és férje (forrás: centropa.org)

A már többször is említett fia, Feith Mihály túlélte a világháborút, s építészként dolgozott tovább. Sírja a Kozma utcai izraelita temetőben található, a Bugyin született apai nagyapjáéval, Feit Fülöppel együtt.

Feith Mihály síremléke (5B-11-37)

Feit Fülöp síremléke (2-18-24)

2013. május 23-án a kerületiek a Rákospalotai Magyarok Nagyasszonya Templom körül egy Helytörténeti Fasort hoztak létre. A fasor olyan embereknek, állít emléket, akik sokat tettek a helyi közösségért; az egyik fát Feith Gábor kapta. Legyen áldott az emléke!

az emlékfa 2020-ban

az emlékfa táblája 2020-ban

Feith Gábor leszármazottai




[1] BFL VII.102.a – fogoly – 1899 – 3036
[2] Magyarország 1906.01.17-i szám 14. oldal
[5] Magyar Mérnök és Építész Egylet Közlönye 1915. év 26. szám 141. oldal
[6] Honvédségi Közlöny 1917.01.27-i szám 163. oldal
[7] Honvédségi Közlöny 1918.03.30-i szám 1073. oldal
[8] Népszava 1919.04.19-i szám 6. oldal
[9] Magyar Ipar 1918.07.14-i szám 442. oldal
[12] a Városligetben 40 napig koplalt egy üvegkalitkában, hatalmas közönségsikerrel, még Kosztolányi Dezső is írt róla tárcát egy újságba
[13] Pesti Napló 1926.07.25-i szám 11. oldal

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése