2024. október 9., szerda

Október 9. - Postások világnapja

1874. október 9-én alapították az Általános Postaegyesületet, melyet később Egyetemes Postaegyesületnek „kereszteltek” át. A 22 alapító ország között volt a Magyar Királyság is.

Ebből az alkalomból bemutatom helytörténeti gyűjteményem, postákat ábrázoló lapjait az alábbi településekről: Alsónémedi, Alsónémedi-Gyálpuszta, Bugyi, Lajosmizse, Örkény, Örkénytábor és Taksony.

Isten éltesse a postásokat!

 

Alsónémedi

1882. március 1-én nyílt Alsónémedin posta, Felsőpakony és Felsőrádapuszta tartozott a kézbesítési területébe. A lap érdekessége, hogy a némedi patikalapító két gyermeke is aláírta a lapot, így Geiger Kálmán is (jobb felül), a híres Mecseki itóka későbbi "kifejlesztője".

Alsónémedi-Gyálpuszta

Az 1889-ben megnyitott Budapest-Lajosmizse vasútvonal egyik állomása volt az Alsónémedihez tartozó Gyálpuszta. Az 1913-as feladású képeslapot Kosztka Gyula állomáselöljáró és egyben postamester küldte, bővebben ITT írtam a lapról.


Bugyi

A bugyi posta sok-sok évig a római katolikus templom melletti elemi iskola szomszédja volt. Tudtad, hogy az első bugyi postamester a helyi református lelkész volt? ITT olvashatsz róla bővebben.

Lajosmizse

A mai Lajosmizse központi részén ad helyet a helytörténeti kiállításnak a volt Földeáki csárda. A csárda neve az Árpád korban ugyanitt fekvő, de a tatárjáráskor elpusztult Földeák nevű település emlékét őrizte meg. Ezen épület helyén állott egykor az első csárdaépület, ami az 1700-as évek végén már postakocsi-állomásként is szolgált. A Buda és Szeged közt közlekedő postajárat hajtói és utasai számára biztosított pihenőt és ételt-italt. A közeli Posta-tó neve a postajárat emlékét őrzi máig. 1827-ben a terület gazdája – Jászberény városa – úgy határozott, hogy a régi rozzant csárdaépületet lebontatja, és helyére új, jóval nagyobb épületet emeltet. A csárdát fel is építették, bérlők működtették. Egyik helyiségében volt a pusztabírói hivatal, másikban a postaállomás, a többi pedig boltként és italmérő helyként működött. A II. világháború után községháza, majd nagyközségi tanácsháza lett, végül városházaként szolgált 2003-ig, míg az új városháza fel nem épült.

Örkény

Érdekesség, hogy a Sánta család tagjai sok-sok évtizedig postamesterként szolgálták Örkényt még a kiegyezés előtti időben. A középső képeslapon Becze Sándor hentesüzlete látható a postától balra.


Örkénytábor

A mai Táborfalván működő katonai kiképzőközpontban is működött egy postahivatal. A képeslap 1937-es feladású.

Taksony

Egy fotólap a taksonyi postahivatalról, 1912-es feladással.

A képes- és fotólapok a saját gyűjteményemből láthatók.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése