2012. december 20., csütörtök

Végh-ág: Temetői séta Ócsán és Alsónémedin

A mai napon az ócsai és az alsónémedi temetőbe látogattam el, s igyekeztem lefotózni a tágabb értelemben vett családhoz tartozó sírokat, valamint feljegyezni a sírhelyek számait.
Ócsán 15 Viola-sírt és egynéhány egyéb oldalági rokon családnevével ellátottat dokumentáltam, akik szerepelnek a már így is eléggé szerteágazó lombkoronán. Alsónémedin csak az új temetőben jártam, egy Violát ott is találtam, valamint 17, olyan igazoltan Végh-sírt is le tudtam fotózni, akik a pusztán apai ágon vezetett Végh-családfán szerepelnek; illetve találtam új személyeket is, akik eddig rejtve maradtak előttem, ugyanis sajnos a megyei levéltárban kb. egy éve nem kutatható - restaurálás miatt - alsónémedi 1927-38 közti házassági anyakönyve. Remélem jövőre ez mihamarabb megváltozik!

2012. december 19., szerda

Végh-ág: Pekker György végrendelete

A mai kutatásom keretében a Pest Megyei Levéltárban megtaláltam szépanyám apjának, Pekker Györgynek (1790-1857) a végrendeletét, melyet az alábbiakban szöveghűen közlök. Furcsa - és egyben kellemes - érzés fogott el, amikor kezembe vehettem egy egyenesági ősöm végrendeletét. Könnycseppek nem jelentek meg a szemem sarkában, de büszkeséggel, meghatottsággal és megelégedettséggel gondoltam Őrá, s az egész családomra/családfámra. Az eddigi kutatásaim szerint Pekker György - a különféle községi, úrbéri peres iratok alapján - a következő tisztségeket viselte az alábbi években: esküdt (1831, 1837, 1839, 1847), bíró (1841) /községben a tanács  azon tagja, aki a lakosság között felmerült vitás polgári peres ügyekben és büntetőügyekben ténylegesen ítélkezett/, törvénybíró (1846) /a község általános igazgatását szervező, irányító és felügyelő, elsőfokú bíráskodást gyakorló tisztségviselője, aki egyúttal a helység vezető jogi testületének a feje is/. Pekker György 1810. február 10-én Ócsán vette feleségül Huszár Zsuzsannát (1791-1845), Huszár Mihály és Zsiros Judit leányát. Összesen 9 gyermekük született (3 lány és 6 fiú), akik közül az alább is olvasható három élte meg  a felnőttkort. A kor szokásainak megfelelően a korán elhunyt gyermek nevét a következő - azonos nemű - utód vitte tovább, így lehetett a házaspárnak két Julianna nevű lánya és három János nevű fia. Érdekesség még, hogy egy 1863. április 11-i ócsai községi bizonyítványon Pekker György legkisebb fia, Imre mint törvénybíró, veje, Viola János (Pekker Zsuzsanna férje) mint bíró szerepel. Mindketten szerepelnek az alább közölt végrendeletben  is.

Végrendelet

Alolirt ép s egészséges állapotban a birtokomba lévő ingó s ingatlan javakra nézve e. k. végrendeletet tettem:
1ör Jósef legöregebbik fiamnak ki már ekkoráig kapott tölem még 838-évben egy Ócsa községben fekvö 136 sz. alatti házát hozzá tartozó harom/negyed telket, 2 ökröt s gazdaság hoz kivántató minden gazdasági eszközöket, továbbá 500 vfrtot, 1 sutut, 1 drb. 6 akos vasas hordót 2 drb. 1 akos fa abráncsos hordót, fél évre való elelmet s házi eszközö ket, halalom után hagyok az onan hegyi szöllöm böl Mlts. Teleky Domokos uraság szomszédsága felül huszan öt utatt.
2or Susanna leányamnak Viola János hitvesének ki már ekkoráig kapott tölem egy/negyed telket ház nélkül még 847=évben , azon kívül 1500 vfrtot s ágy nemüt, hagyok halálom után még egy dunnát 's 6 vánkust, - s minthogy a néki ajánlott szöllöt nem akarta elfogadni megjegyzem hogy e helett is adtam már néki kezibe 125 vl frtot.
3or Imre fiamnak ki még jussára nézve ekkoráig semmi részbe nem elégitetett ki. hagyam halálom után az Ócsa községében fekvö 129. sz. alatti házamat a hozzá tartozó egy egész telek földel együtt, továbba a szinte Ócsan 126 sz. a. álló zsellér házamat s hozzá való belsőségét és az azon hegyi szöllömnek Viola János szomszéd felüli többi Josefnek hagyo manyozott 25 uton felül megmaradandó részét, azon megjegyzéssel hogy holtam után minden hazam nal s gazdasagomba talalható javak ugy mint gazdasági s házi eszközök s járó jószágok Imre fiam birtokába maradjanak és a többi testvérei minthogy kivannak már elégítve jusbeli követeléseire nézve rajta semmi keresetett ne formálhassanak.
Kelt Ócsán Augu 13an 857
                                                                                     Peker György /aláírás/
Elöttük:
ü Szabo János /aláírás/
B Bán János /aláírás/
Dulán Farkas /aláírás/
jegyző

2012. december 18., kedd

Szűcs-ág: Világháborúk sodrában I. (Nagy József)

Az első világháborúban (1914-1918) többen is részt vettek az Ősök s családtagjaik közül, Róluk szól most a bejegyzéssorozat első része.

A már korábban is említett ükapám, Nagy József (1878-1914), mint világháborús katona beazonosítása a Nagykőrösi Városi Levéltár anyaga nélkül nem lett volna kivitelezhető. Ott van meg ugyanis az a kis füzetecske, melyet a hősi emlékmű avatására (1927) készítettek, s mind a 997 katonai áldozat részletesen fel van sorolva, segítő adatokkal együtt. A 18. oldalon, a 634. bejegyzésnél az alábbiakat olvashatjuk:

"G. Nagy József. (G. Nagy Mihály, Volt Katalin), neje D. Szűcs Judit, m. kir. 29. hgye., honvéd, ref., 37 éves, +1914.11.17., Budapest"

A bejegyzésben szereplő "G." előnevet nem tudtam beazonosítani, a kutatásim még nem jutottak el ezen az ágon, csupán Nagy Mihály szüleinek a házassági időpontja van meg (1874. november 16., Nagykőrös), igaz, ez már a második házassága volt. A kis információs füzetben tévesen lett rögzítve Nagy József vallása, ugyanis ő római katolikus volt, ahogyan mindkét szülője is; a felesége követte a református vallást, s mindkét gyermekük is katolikussá lett a keresztség által. A polgári halotti anyakönyv szerint Nagy József 1917. december 31-én halt meg, ismeretlen halálokkal, ismeretlen helyszínen, s a temetés helyszíne sincsen rögzítve az anyakönyvbe; (a bejegyzés szerint a bevonulás előtt földműves napszámosként kereste kenyerét). A bejegyzés kelte 1942.05.13-a, s a nagykőrösi királyi járásbíróság P.k. 6905/1941/4 sz jogerős holtnak nyilvánító végzése alapján (amennyiben nem volt megállapítható a halál pontos időpontja, gyakran az év utolsó napját adták meg az anyakönyvekben). A református anyakönyvben nem találtam bejegyzést ükapám halálára vonatkozóan, ám már természetesen előbb tudnia kellett a családnak Nagy József haláláról, mint 1942, hiszen már a 15 évvel korábbi hősi emlékműre is felkerült a neve, s az erre az alkalomra készített kiadványban is szerepel. Ezt a vélekedést támasztja alá az is, hogy (özvegy) feleségének, D. Szűcs Juditnak (1883-1974) 1919. január 19-én megszületett kisfia, D. Szűcs Sándor, kinek édesapja ismeretlen. Az ő fia (mármint D. Szűcs Sándoré) gyakran nyaralt Nagykőrösön, s édesanyám mindig úgy beszélt róla, mint az unokatestvéréről, holott ő az unokanagybácsija volt! A 38. hadkiegészítő kerület újonczozási naplójában azonban megtaláltam az ükapámra vonatkozó bejegyzést, melyben Nagy József II.-ként említik, ugyanis volt még egy Nagy József a bevonultak között. Eszerint:

"római katolikus vallású, elemi iskolát végzett, földműves, lakhelye IV. kerület 55., bevonult 1899. április 12-én, 169 cm magas, katonai szolgálatra alkalmas fogyatkozás nélkül, besorozandó a 38. gy.e.-be"

Haláláról a következőket írja a napló:

"meghalt Bpesten a 16. helyőrségi kórházban 1914.08.15-én tüdőbajban"

A háborúban eltűntek nagykőrösi katonai nyilvántartása szerint is 1914.08.15-énhunyt el Nagy József, a 29. hgye katonájaként.

A fent említett kórház beazonosítása még folyamatban van, bízva abban, hogy a Fővárosi Levéltárban megtalálom ükapám polgári halotti anyakönyvi bejegyzését!

2012. december 17., hétfő

Végh-ág

A Végh-ág földrajzilag Alsónémedire és Ócsára, erre a Budapesttől 25 km-re délre található két településre "korlátozódott", legalább is, ami a XX. századot jelenti. A régmúltban - bizonyíthatóan - Kerepesről, Üllőről, Bugyiról, Ecserről, Felsődányról és a Felvidékről is színesítették a családfát az új házastársak.

Édesapám négy nagyszülője közül három Alsónémediről származott, egy pedig Ócsáról, azonban - mivel a két település közt gyakran voltak házasságkötések -, apai nagyszüleim távoli rokonok voltak két ágon is (nagyapám a saját apósának volt a harmadunokatestvére, igaz, anyai ágakon, melyeket anno nem tartottak annyira nyilván családon belül). Ugyanilyen rokoni házasságok tapasztalhatóak nagyapám családjában, akinek négy nagyszülője közül három volt Végh, s bizonyítottan rokonok voltak mindannyian.

Tervbe van véve a "klasszikus" Végh-családfa, -történet megrajzolása és megírása is, ez azonban egy hosszabb mű lesz, ugyanis a jelenben nagyon szerteágazó (is lehet) a lombkorona teteje.

Az alsónémedi régi temetőt 1970-ben bezárták, s a településtől távolabb egy újat nyitottak, ahol a területnövekedés nem okozhat akadályt. Így a régi sírokat nem kellett a lejárat után megváltani, így több alkalommal is tudtam fotókat készíteni őseim és rokonaik sírjairól. A legrégebbi ősi sírkő szépapám nagyapjáé:

Végh József (1773-1836) sírköve az alsónémedi régi temetőben

Az ősök között nagyon magas arányban voltak katolikusok, egy-egy református volt csupán - elsősorban feleségek -, akik megtörték a katolikus "egyeduralmat". A református elődök közül is kiemelkedik a Seregély család, akik a felvidéki Alsónyárosdról származnak, s 1715-ben kaptak nemességet III. Károly magyar királytól (1711-1740). Igazi, úgynevezett hétszilvafás nemesek voltak, azaz földbirtokot nem, csupán a címet kapták meg az uralkodótól; mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a nemesi cím után 13 évvel már Alsónémedin írták össze Seregély Andrást (szépapám ükapját) a megyei adóösszeírásban. Az OSZK-ban volt szerencsém a kezembe venni és kijegyzetelni dr. Seregély György: A Seregély családok története c. könyvét, mely 2001-ben került kiadásra. Fiúágon egyébként napjainkban is élnek még Seregélyek Alsónémedin.


a Seregély család címere (1715)

Szűcs-ág

A Nagykőrös-centrumú kutatásaim során mind a Városi Levéltárban, mind pedig a Református Egyházközségben csupa pozitív hozzáállással és segítőkészséggel találkoztam. Az egyháznál az anyakönyvekben merülhettem el, s így sikerült a családfának az ágait az 1800-as évek közepéig visszavezetni.

a nagykőrösi református templom

Az F. Szűcs-ágat innen tovább tudtam vezetni Jászkisérre, ahol már a XVIII. század első harmada volt a végpont. A családnévben az "F." rövidítés a "Fazekas"-t jelentette, mely vélhetően a foglalkozásra utalt, ugyanis szépapám apjánál, Fazekas Szűcs Andrásnál (1822-?) fordul elő először, azonban nála még sohasem rövidített formában; s abban az időben 2 Szűcs család is élt Jászkiséren, vélhetően így különböztették meg a két famíliát. A fiánál már csak rövidített formában jelenik meg (F. Szűcs Mihály /1846-1890/), aki Nagykőrösön kötött házasságot Cseh Máriával (1851-1932). Fazekas Szűcs András egy ceglédi lányt vett el feleségül (Orosz Eszter /1830-?/), így ezen város is megnyílt a kutatandók sorában számomra.

Sajnos a nagykőrösi református anyakönyveket elég hiányos adattartalommal vezették a XIX. században, azaz esküvőkötéskor szinte mindig csak az életkort és a tanúk neveit írták be, vagy születéskor csak az apa neve van beírva, így kicsit komplikált eligazodni az "általánosabb" családnevek közt (Szűcs, Somodi, Faragó, Horváth), melyekkel a családfa bővült visszafelé menve az időben (ugyanezen "hanyagság" megfigyelhető azonban a kecskeméti katolikus anyakönyveknél is, de erről majd inkább máskor, a Végh-ágnál).

Anyai nagyanyai dédanyám katolikus, s édesapja I. világháborús hősi halott, az Arany János Gimnázium előtti emlékművön is megtalálható a neve (Nagy József /1878-1914/).

a nagykőrösi hősi emlékmű

Anyai nagyanyai dédapám (Moldován György /1899-1940/), aki - mint már korábban említettem - erdélyi származású, 1940.augusztus 3-án halt meg Nagykőrösön, 27 nappal szülőfaluja Magyarországhoz való visszacsatolását megelőzően. A halála után dédanyám egyedül maradt a három leányával.

dédapám, Moldován György



Köszöntő

Kedves Olvasók!

Azért gondoltam elindítani ezt a kis blogot, hogy a 2009 júliusában megkezdett - s még korán sem befejezett - családtörténeti kutatásaimról aktuális híreket adjak mind a legtágabb értelemben vett családnak, mind pedig azoknak a számomra nagyon kedves embereknek, akik életem egy-egy szakaszában (vagy egész eddigi lefolyásában) mellettem álltak/állnak.
Így utólag sajnálom, hogy nem rögtön az elején kezdtem el ezeket a kutatási adatokat egy ilyen fórumra beírogatni, de a teleírt füzet- és jegyzetlapok elég támogatást adnak ehhez az újkeletű munkámhoz. Már a kutatás legelején az volt a célom, hogy a 40. születésnapomra meglepjem magam - és a családomat - az ősök történetével. Apai ágon a családfa már többé-kevésbé teljes, anyai ágon még vannak hiányosságok (például nagyanyai dédapám erdélyi ága), de bízom benne, hogy idővel több dimenzióban is tisztábban fogok látni.
Mióta elkezdtem a családfakutatást, igyekeztem egy kisebb geneológiai szakkönyvtárat is létrehozni, mely a mai napig szépen lassan, de bővül. Ezt két dolog is inspirálta. Egyrészt ötletet szeretnék meríteni belőlük, hogy a majdani családtörténetem a lehető legjobb, legalaposabb és legkönnyebben érhető, élvezhető olvasmány legyen mindenki számára. A másik, ami a kis könyvtár létrehozását indokolta, az a történelem, mint tantárgy, mint a múlt iránti dolgok tisztelete és szeretete.

Fogadja hát mindenki ezt a kis blogot olyan nagy szeretettel, amellyel én készítem most az Ősök történetét, valamint ennek ízelítőjeként ezt a weblapot!

Végh László Flórián