Egy márciusi árverésen sikerült megvennem egy rögtönítélő bírósági ítélet falragaszát, amiben hírül adták, hogy egy bugyi rablótámadás elkövetőit elítélték. Az elsőrendű vádlottat felakasztották, míg egyik társa 10 év börtönt kapott. Ennek a történetnek próbáltam utána járni, s bár a falragasz a mai GDPR-szabályokat is betartja, a korabeli újságok ennél bőbeszédűbbek voltak, ugyanis nem csak az elkövetők kilétére, de a rablás estéjére és a nyomozás részleteire is fény derült.
A rögtönítélő bíróság hirdetménye az ítéletről (forrás: saját gyűjtemény) |
A csendőrség egy másik bűnügyben is nyomozott közben, melyben az elkövető egy bizonyos Laczi József volt. A bankjegyhamisítással lebukott Laczi bevallotta, hogy társai, Rab József ás Takács Sándor elmesélték neki, hogyan raboltak ki a nyáron egy kereskedőt Bugyin. A rend őreinek nem volt nehéz dolguk, elkapták a rablás elkövetőit. A kihallgatáson Rab József részletes beismerő vallomást tett, a rablást megbánta. Takács Sándort, mint elsőrendű vádlottat „akasztófán elszenvedendő kötél általi halálra”, míg Rab Józsefet „10 évi, vason, közmunkán, hetenkint kétszeri böjttel szigorított súlyos börtönre” ítélték Bugyin. A banda többi tagja büntetés nélkül megúszta az ügyet.
Takács Sándort 1866. október
29-én délután kettő órakor akasztották fel Bugyin, vélhetően nagy érdeklődés mellett, ahogyan ez a korban szokásos volt. Az eset után a Braun család még sok-sok évig dolgozott a faluban, később átadták üzletüket a fiuknak, Braun Sámuelnek (1854-1900), ők maguk földet vettek, azon gazdálkodtak. A feleség 1899-ben, a férj 1901-ben hunyt el.
A károsult, Braun Benjámin (1825-1901) síremléke a bugyi izraelita temetőben (forrás: saját fotó) |
A rabláskor 12 éves Braun Sámuel (1854-1900) síremléke a bugyi izraelita temetőben (forrás: saját fotó) |
Források:
Fővárosi Lapok 1866. július 8-ai szám 623. oldal
Sürgöny 1866.október 19-ei szám 2. oldal
Sürgöny 1866. október 31-ei szám 5-6. oldalak
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése