2022. november 25., péntek

Aki futballegyesületet alapított – a bugyi születésű Feith Mór és az FSE története


Az FSE kitűzője a 25. évfordulón (forrás: magyarfutball.hu)

Feith Mór 1892. február 13-án született Bugyin, Feith Márton (1860. november 12., Bugyi – ?) napszámos és Braun Mária (1867. január 17., Sári – ?) gyermekeként, zsidó családban. A szülők 1891. május 26-án házasodtak össze a menyasszony lakhelyén, Sáriban. Az örömszülők Feith Mózes magánzó és Regina, valamint Braun Náthán edényes és Schwarcz Klára/Karolina voltak.

Feith Mór születési bejegyzése az alsódabasi izraelita hitközség anyakönyvében a 4. sorban (forrás: familysearch.org)

A Feith-házaspárnak még egy fiuk született 1894-ben – Jenő –, azonban ő néhány hónaposan elhunyt. Mór vélhetően Bugyin járt ki a hat elemit.

A kis Feith az iskola elvégzése után inasnak állt egy budapesti bádogosnál. Ott azonban nem volt könnyű élete. 1908. június 18-án Back János bádogosmester egy seprűnyéllel úgy megverte az akkor 16 éves Feith Mórt, hogy jobb alkarja eltört. A brutális verést azért kapta, mert nem takarította ki a műhelyt. Az ügyészség Back-ot súlyos testi sértés miatt feljelentette.[1]

Mór édesanyja 1914 előtt elhunyt, így az apa 1913-ban újranősült és feleségül vette Ferenczi Karolina (1873-?) szakácsnőt. A család ekkor már a Józsefvárosban lakott a Német (ma: Bacsó Béla) utca 10. szám alatt, az édesapa hajcsárként dolgozott.

Feith Márton és második feleségének házasságkötési bejegyzése (forrás: familysearch.org)

Adatot nem találtam arra, hogy az első világháborúban harcolt-e. Feith Mór, mint vízvezetékszerelő-segéd, 1919. február 4-én a Ferencvárosban feleségül vette a református vallású, gyulafehérvári születésű Csejdy Arankát (1897-1959), az akkor már elhunyt Csejdy Lajos-Szlafkay Katalin házaspár gyermekét.

Feith Mór és Csejdy Aranka házassági bejegyzése (forrás: familysearch.org)

1920-ban lopás miatt Feith Mórt börtönbüntetésre ítélte a Budapesti Királyi Büntetőtörvényszék[2]. A fogolytörzskönyvből sok érdekes adatot megismerhetünk róla. Megtudjuk, hogy 168 centiméter magas volt, fekete hajú, barna szemű, nyírott bajszú bádogosként dolgozott és a IX. kerületi Gróf Haller (ma: Haller) utca 48. szám alatt lakott feleségével. A börtönbevonulás alól halasztást kapott, így csak 1922. szeptember 29-én vonult be a gyűjtőfogházba és november 10-én szabadult.

A halasztás ideje alatt azonban egy fontos dolog történt – 1921-ben helyi kereskedők és szolgáltatók megalapították a Ferencvárosi Sport Egyletet. A korban szokás volt, hogy különféle baráti-, üzleti- vagy asztaltársaságot egyesületeket alapítanak, így segítve a körülöttük élőket. Sokan sportegyesületet támogattak, hogy a környékbeli gyerekek szervezett módon sportolhassanak a környékbeli grundokon. Az egylet székhelye a Gát utca 21. szám alatti vendéglő volt. Az 1922/23-as kiírásban 4. helyezett lett az ILSZ (Ifjúsági Labdarúgók Szövetsége) szervezte bajnokságban. Az egylet 1925-ben tagja lesz az MLSZ-nek (Magyar Labdarúgó-szövetség) és ott a 4. osztályba sorozták be. Az egyesületet 1926-ban Stanzer Szilárd és Scheffner János vezette.[3] 1924-ben az ILSZ intézőbizottsága a Ferencvárosi Sport Egyletnek az FSE rövidített nevet állapította meg[4], így ezután már sokszor így hivatkoztak az egyletre. Az egyesület 1926-28-ban három alkalommal nyerte meg az ILSZ-bajnokságot[5].

Feith Mór az egylet támogatása mellett továbbra is dolgozott, az 1930-as években például többször is újsághirdetés útján keresett tanoncokat Mester utca 51. szám alatti műhelyébe.

Feith Mór apróhirdetése az Esti Kurír 1932. augusztus 14-ei szám 10. oldalán (forrás: Arcanum Adatbázis)

1931 februárjában az FSE tisztújító közgyűlésen az alábbi vezetőséget választották meg: díszelnökök Stanczel Szilárd, Stanczel Róbert, Csiszár József, elnök Feith Mór, társelnök Süveges Sándor.[6] Hamarosan azonban a teljes vezetőség lemondott, így került sor a híres novemberi lóvacsorára. A lemondott vezetőség ellenére nem széledt szét a csapat. Együtt maradtak és el­határozták, hogy baráti összetartá­suknak közös vacsora keretében ad­nak kifejezést. Pénzük azonban nem volt, így megrendezték a vacsorát anélkül. Egyikük — Nagy Lajos — „patkós baromfit”, azaz lókolbászt szállított; őt megválasztották elnöknek. Feith Mór hagymát adott, őt díszelnöknek szavazták lett, míg az újonnan alakult társaság többi tisztségét a játékosok töltötték be. A jelenlévők megfogadták jóbarátsággal, hogy továbbra is együtt maradnak, együtt küzdenek.[7] A helyzet rendezettségét mutatja, hogy 1932-ben a III. osz­tály bajnoka lett az FSE, így bekerült a II. osztályba[8].

1934. május elsejével felmondták a Forinyák utcai pálya használatát az FSE-nek, mivel ott egy strandfürdőt létesítenének; ami azonban sosem készült el[9]. Feith Mór, az FSE vezetője aggodalmát fejezte ki a Nemzeti Sport tudósítójának, hogy nem tudják, hol játszanak majd a jövőben.[10]

1936-ban nagy ünnepséget szerveztek, ugyanis tizenötéves lett az FSE, amit egy díszközgyűléssel ünne­peltek meg – erről a Friss Ujság is beszámolt. „A díszköz­gyűlésen a BLASz-ból is többen meg­jelentek s méltatták az egyesület ér­demeit. Az FSE a jubileum alkalmá­ból nagy örömet szerzett híveinek, mert a csapat ismét visszakerült a II. osztályba. Két éve, hogy a klub ve­zetői és játékosai elhatározták, hogy a csapatot visszaviszik a II. osztályba s ez a nagy akarat már az idén meg­hozta gyümölcsét. A klub sikerében nagy része van ifj. Barabás Endre elnöknek. Amióta ő vezeti az egyesületet, azóta újból a régi FSE támadt fel. Lelkes segítőtársa Saffner János főtitkár, aki teljes odaadással dolgo­zott az egyesület újbóli felvirágozta­tásán. Kívülük elismerés illeti még Feith Mórt, Feith Zsigmondot, Oláh Józsefet, Reiter Márkust és Ruisz Lajost, akik mindent elkövettek a csapat jó szerepléséért. A csapat igazi szívvel-lélekkel játszott s a tavaszi szereplése külön bravúr volt. Különö­sen Ludwig Imre csapatkapitány és Szűcs László centerhalf és Király balszélső érdemel említést. Az FSE-nek ifjúsági és újonccsapata is ki­tűnő.[11]

1940-ben a II. osztályban a harmadik helyen végzett, 1941-ben az amatőr Déli-csoport I. osztályában játszott, ahol hetedik helyezett volt.[12]

1942-ben az egyesület székhelye már a Vágóhíd utca 33. szám alatt volt, míg a sporttelepét a 15. szám alatt találtuk, aminek befogadóképessége 1000 fő volt[13]. Három mű­ködő szakosztálya is volt: labdarúgó, atlétika, asztalitenisz. Igazolt játékosainak száma: 89 labdarúgó, 20 atléta és 17 asz­taliteniszező. Az egyesület felépítése 1941-ben: elnök dr. Töttössy Miklós; ügyvezető elnök: dr. Nagy I. István; szakosztályvezetők: Ruff Mi­hály, Lubás Ferenc és Wielzitzky Károly; intézők: lab­darúgó: Purzl Károly és Kocsis Ferenc; asztalitenisz: Lubás Ferenc és Vigh Sándor; atlétika: Wielzitzky Ká­roly. A II. világháború kitörésétől a katonai bevonulások erősen megtizedelték a csapatot s így nem tudtak eredményesen szerepelni, mint az azt megelőző években. Az asztaliteniszezők ifjúsági és III. osztályú baj­nokságot nyertek, ám az atlétikai-szakosztálya különö­sebb kimagasló eredményt nem ért el.[14]

Feith Mór és felesége vélhetően a budapesti gettóban élték túl a II. világháború borzalmait, s próbáltak új életet kezdeni. Nem volt ez máshogy az egyesület életében sem.

1945 decemberében a(z) – akkor már – Kini­zsi FSE nevű egyesület évadzáró vacsoráján a Népsport tudósítója azt láthatta, hogy a fehér asztal mellett ülő játékosgárda csupa fiatal, szinte gyerekemberből áll. „Igen, a legtöbb játékos nálunk még ifjúsági sorban van, van olyan is, amelyik a kölyökcsapatban is játszhatna, a legidősebb huszon­egy éves...” - mondta az egyik ve­zető. A jó hangulatú összejövetelen részt vett az FSE teljes vezérkara Szelnár Aladár elnökkel és Nagy István ügyvezető elnökkel az élen. Megjelent továbbá Orbán Béla, az atlétikai szakosztály vezetője, Abonyi György a Kinizsi Sportközpont részéről, Gallowich Tibor szövetségi kapitány, továbbá az egyesület meg­alapítója, Feith Mór is. A vacsorán a legnagyobb hatást Gallowich beszéde váltotta ki, aki ezt mondta: „Csodát lehet művelni tizenegy gyengébb képességű futballistá­ból álló csapattal is, ha egy gondolat hatja át a játékosokat.” Az FSE eddig csak a futballt űzte, aztán a kosárlabdázók is elkezdték működésüket, sőt a Kinizsi FSE arra készült, hogy újraalapítsa atlétikai szakosztályát is.[15]

Az 1945/46-os kiírásban a Budapesti Labdarúgó Alszövetség (BLASZ) I. osztályának 2. csoportjában 3. helyét érte el az FSE, majd a következő két szezonban az NB II. Középső csoportjában végeztek a tabella hátsó harmadában.[16] A későbbiekben a kommunista államhatalom a kénye-kedve szerint beolvasztotta a különféle sportegyesületeket is, így lett vége az FSE-nek is, amit a Famunkások Szakszervezetének egyesülete, a Fások SC olvasztott magába 1949-ben. Az egyesületről a Fővárosi Levéltárban sajnos csak igen szegényes, mindössze néhány iratra korlátozott anyag érhető el, az „összeolvadásról” néhány információcsepp csupán.

Feith urat tíz évvel az általa (is) alapított sportegyesület megszűnése után újabb nagy csapás érte; 1959. április 16-án az Uzsoki úti kórházban, májelégtelenségben elhunyt felesége, Csejdy Aranka. Ekkor a házaspár már a XVI. kerületben, a Kendermag utca 16. szám alatt lakott.

Feith Mórné Csejdy Aranka halotti bejegyzése (forrás: familysearch.org)

Az egyesület megszűnése ellenére a régi öreg harcostársak azonban továbbra is tartották a kapcsolatot. Ezt erősíti meg egy cikk, miszerint az egylet alapításának 50. évfordulójáról megemlékeztek a nagy öregek, köztük Feith Mór is 1971-ben.[17]

Feith Mór aztán 1974. április 12-én hunyt el a VI. kerületben vesegyulladásban, akkor a rákospalotai Sándor utca 16. szám alatt lakott.

Feith Mór halotti bejegyzése (forrás: familysearch.org)




[1] Az Ujság 1910. augusztus 11-ei szám 15. oldal

[2] BFL – VII. 102.a – fogoly – 1920 – 3749

[3] Földessy János: A Magyar Futball és a Magyar Labdarúgók Szövetsége (1926) 508. oldal

[4] Nemzeti Sport 1924. október 11-ei szám 4. oldal

[5] Pluhár István: Magyarországi sportegyesületek története (1942) 475. oldal

[6] Nemzeti Sport 1931. február 10-ei szám 4. oldal

[7] Nemzeti Sport 1931. november 11-ei szám 4. oldal

[8] Pluhár István: Magyarországi sportegyesületek története (1942) 475. oldal

[9] A Forinyák Géza joghallgatóról (1840-1860) elnevezett utca már nem létezik – az Üllői útra merőleges utca a mai Népliget buszmegálló és az MVM Dome között volt, itt volt anno az FTC gyakorlópályája is. Jelenleg is van a Ferencvárosban egy Forinyák Géza utca, de az a Lurdy Bevásárlóközpont mögött található.

[10] Nemzeti Sport 1934. március 15-ei szám 4. oldal

[11] Friss Ujság 1936. július 3-ai szám 11. oldal

[12] Pluhár István: Magyarországi sportegyesületek története (1942) 475. oldal

[13] A sporttelep a mai kerületi tűzoltóparancsnokság épülete mögött volt.

[14] Pluhár István: Magyarországi sportegyesületek története (1942) 475. oldal

[15] Nemzeti Sport 2020. december 14-ei szám III. oldal

[16] https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/3137 (2022. november 15-ei letöltés)

[17] Népsport 1971. július 30-ai szám 5. oldal

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése